Turecký soud v pondělí odsoudil desítky lidí obžalovaných z pokusu o svržení vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. V takzvaném případě Ergenekon stanulo před soudem celkem 275 lidí včetně někdejších špiček armády, politiků, novinářů a právníků.

Prominentní účastník procesu - bývalý náčelník generálního štábu armády Ilker Basbug - je mezi těmi, kteří dostali doživotí.

Při čtení dlouhého verdiktu se vystřídalo šest soudců. Různě dlouhé tresty dostaly desítky obžalovaných, nejméně 21 lidí bylo zproštěno viny.

Potrestáni byli i někdejší vysocí představitelé armády: kromě Basbuga dostal doživotí například rovněž generál ve výslužbě Veli Küçük. Doživotní trest by si měl odsloužit také novinář a spisovatel Tuncay Özkan, předseda malé levicové Strany pracujících (IP) Dogu Perinçek dostal trest 117 let vězení.

Rozsudky nejsou pravomocné. Prokuratura žádala doživotní tresty pro celkem 64 obžalovaných. Obvinění vznesená v procesu se týkají příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci a podněcování k povstání proti vládě.

Obžalovaní prý chtěli v zemi vyvolat chaos a za pomoci nelegálních demonstrací, vražd a útoků proti bezpečnostním silám svrhnout vládu proislámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Vyšetřování údajné ultranacionalistické sítě nazývané Ergenekon začalo v červnu 2007, kdy policie v Istanbulu objevila sklad zbraní a výbušnin. Turecké úřady poté zahájily vyšetřování údajného puče a soud s první skupinou "spiklenců" začal v říjnu 2008.

Ergenekon je podle turecké mytologie místo v nepřístupném údolí pohoří Altaj, kde chán Bumin údajně shromáždil turecký lid, aby unikl Mongolům.

Sedmdesátiletý penzionovaný generál Basbug turecké armádě velel v letech 2008-2010. I když vyšetřování údajného puče začalo v roce 2007, byl zatčen až loni. Svou vinu stejně jako ostatní obžalovaní odmítá a hodlá se odvolat.

Sekularisté vs. islamisté. Kdo má navrch?

Rozuzlení případu napjatě sleduje celé Turecko, neboť rozhodnutí soudu je považováno za signál, kdo má nyní navrch v mocenském souboji mezi zastánci sekulárního státu a islamisty.

Kauza Ergenekon je totiž v zemi chápána jako součást zápasu o vliv mezi Erdoganovou vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP), která vznikla ze zrušené proislámské strany, a někdejším sekulárním vedením země, v němž měla hlavní slovo armáda.

Loni v září bylo v další podobné kauze odsouzeno více než 300 armádních důstojníků za spiknutí, jehož cílem bylo podle obžaloby svrhnout vládu v roce 2003. Hlavními odsouzenými byli tři generálové - bývalý šéf letectva Ibrahim Firtina, někdejší velitel námořnictva Özden Örnek a bývalý šéf armády Çetin Dogan.

Věznice v Silivri nedaleko Istanbulu, kde se nachází provizorní soudní síň, je v obležení policistů. V celém okolí platí zpřísněná bezpečnostní opatření, přístupové silnice jsou uzavřené zátarasy s ostnatým drátem.

Veřejnost nemá do soudní síně přístup. Poblíž věznice se však sešla skupina demonstrantů, kteří chtěli odsouzené podpořit. Policie proti nim použila slzný plyn.

Související