Členové zimbabwského opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) tvrdí, že na ně útočí stoupenci prezidenta Roberta Mugabeho. Dlouholetý vůdce africké země zvítězil v nedávných volbách hlavy státu, a zajistil si tak již posedmé mandát v čele země.

Mugabe porazil rozdílem třiceti procent svého rivala, dosavadního premiéra Morgana Tsvangiraie, vůdce MDC. Mugabeho strana rovněž obdržela tři čtvrtiny křesel v parlamentu. Tsvangirai výsledky voleb kvůli údajným podvodům neuznává a příští vládu hodlá bojkotovat.

"Jaká je ekonomická, sociální a politická budoucnost této země? To je pro Zimbabwe rozhodující. Vracíme se zpět do roku 2008 nebo směřujeme k novým příležitostem? Naše naděje byly zničeny," narážel Tsvangirai na problémy s hyperinflací, které zimbabwská ekonomika zažila před pěti lety.

Podle BBC se terčem útoků stalo 11 lidí v metropoli Harare a dalších 20 z provincie Mašonaland. Příslušníci MDC byli údajně napadeni poté, co byly o víkendu oficiálně zveřejněny výsledky voleb. Podle reportéra britské televizní stanice napadení v zimbabwské metropoli našli útočiště v sídle Hnutí pro demokratickou změnu. Příznivci Mugabeho strany ZANU-PF prý chodili od domu k domu a lidem spojeným s Tsvangiraiovou stranou nařizovali, ať si "sbalí věci a okamžitě vypadnou".

Austrálie vyzvala k opakování voleb

Devětaosmdesátiletý Mugabe je prezidentem jihoafrické země od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1980. Ve volbách, které se uskutečnily minulou středu, dostal 61 procent hlasů, zatímco Morgan Tsvangirai 34 procent. Většinu si Mugabeho strana zajistila i v parlamentu, když získala 158 křesel, zatímco opoziční MDC 49 mandátů.

"Nebude tu žádný Tahrír ani náměstí Svobody," píše se v úvodníku státního deníku Sunday Mail. "Zahraniční analytici si brzy uvědomí, že to rozhodně neznamená "game over pro Mugabeho", ale zcela novou partii nejen pro Zimbabwe, ale pro celou Afriku," obhajuje deník sebevědomě výsledky voleb.

Dosavadní premiér Tsvangirai ale tvrdí, že jeho strana středeční parlamentní volby vyhrála a že Mugabeho strana jí vítězství ukradla. Znepokojení nad nesrovnalostmi během hlasování vyjádřily Evropská unie, OSN a Spojené státy. O zopakování voleb hlasitě požádalo jen australské ministerstvo zahraničí prostřednictvím svého šéfa Boba Carra.

Mugabe se ovšem dočkal gratulace od svého jihoafrického kolegy, Jacoba Zumy.

Člen volební komise rezignoval

ZANU-PF samozřejmě vyloučila jakékoliv pochyby o průběhu voleb. Podle protikorupční organizace Global Witness je pravděpodobné, že Mugabemu k vítězství dopomohly státní příjmy z prodeje diamantů. V sobotu navíc jeden z devítičlenné volební komise podal protestní rezignaci.

Otázkou také je, zda Zimbabwané pokračování Mugabeho mandátu skutečně oslavovali. Státní televize odvysílala pouze podivné předtočené záběry podporovatelek ZANU-PF vrtících se před naklíčovaným pozadím, proložené snímky Mugabeho, na kterých rozhodně nevypadá na svých téměř 90 let.

Související