Norští záchranáři v pondělí odpoledne museli evakuovat motoristy, kteří kvůli požáru kamionu uvízli v jedenáct kilometrů dlouhém silničním tunelu. Hasičům se oheň podařilo uhasit, hospitalizováno ale muselo být 66 lidí, informovala místní média.

List Aftenposten uvedl, že kamion začal hořet krátce po poledni asi na 3,5 kilometru Gudvangského tunelu. Zdravotní stav osmi lidí je vážný, v ohrožení života ale prý nejsou.

Důvodem hospitalizace bylo nadýchání se kouře. Všech 66 pacientů by mělo zůstat pod dohledem lékařů až do úterý, píše Aftenbladet.

Řidič zasaženého kamionu ještě večer z nemocnice telefonicky sdělil, že příčinou požáru byla exploze motoru. Norská média kamion označují za východoevropský, řidič údajně pracoval pro polského subdodavatele norské firmy, informoval deník Bergens Tidende.

Podle hasičů je jen dílem šťastné náhody, že při incidentu nikdo nezahynul. "Mohli jsme tu mít i 40 mrtvých. Přispělo k tomu štěstí i schopnosti záchranářů," prohlásil šéf místních hasičů Arvid Gilje.

Likvidace plamenů trvala 45 minut. Tunel byl vážně poškozen a zůstane zavřený až několik dní. Kvůli požáru byl evakuován i blízký hotel Gudvangen Fjordhotell.

"Z tunelu se valilo obrovské množství kouře. Toto byl krizový scénář, na který jsme nacvičovali evakuaci, ale ve skutečnosti jsme neočekávali, že by se něco takového mohlo někdy přihodit," řekla majitelka hotelu Torill Hyllandová.

Gudvangský tunel leží v západní části Norska oblíbené turisty kvůli krásným fjordům Geirangerfjord a Naeröyfjord, které patří na seznam přírodního dědictví UNESCO. Je druhým nejdelším silničním tunelem v této zemi, měří 11,4 kilometru. Vede jím důležitá komunikace E16, která prochází celou řadou tunelů, včetně Laerdalského tunelu, který je s délkou 24,5 kilometru nejdelším silničním tunelem na světě.

Související