Americký prezident Barack Obama v úterý potvrdil, že se zúčastní zářijového summitu skupiny zemí G20 v Petrohradu. Zda před mítinkem proběhne plánovaná vrcholná schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, to Obama během televizní talk show stanice NBC neřekl.

Jednání s Putinem zvažuje kvůli tomu, že Rusko poskytlo azyl bývalému technikovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi obviněnému v USA ze špionáže.

Šéf Bílého domu v pořadu "The Tonight Show" potvrdil svou účast v Rusku, dal však najevo, že jej jednání Moskvy zklamalo. Kreml podle Obamy občas sklouzává k "mentalitě studené války", která probíhala před pádem komunistického bloku v druhé polovině minulého století.

Spojené státy minulý týden kritizovaly rozhodnutí ruských úřadů, které Snowdenovi udělily dočasný azyl. Třicetiletý Američan vyvolal celosvětový rozruch, když upozornil na monitorovací programy, kterými americké tajné služby získávají informace o e-mailové nebo telefonické komunikaci osob v různých zemích světa.

Bílý dům kvůli tomu oznámil, že zvažuje, zda schůzka Obamy s Putinem bude užitečná a o jejím potvrzení či zrušení bude prý informovat v nejbližších dnech.

Jednání ministrů obrany a zahraničí neohroženo

Americká vláda v úterý uvedla, že plánovaná schůzka ministrů obrany a zahraničí obou zemí se bez ohledu na kauzu Snowden tento pátek v USA uskuteční.

Na uspořádání rozhovorů ve formátu 2+2 se Moskva a Washington dohodly počátkem července.

Ministři zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov a ministři obrany Chuck Hagel a Sergej Šojgu mají ve Washingtonu jednat o širokém komplexu otázek včetně protiraketové obrany USA, snižování strategických arzenálů a situace v Sýrii a Afghánistánu.

Související