Spojené státy otevřou v neděli 18 z 19 zastupitelských úřadů na Blízkém východě a v Africe, které zavřely v neděli kvůli bezpečnostní hrozbě. Zavřená zůstane nadále ambasáda v jemenském městě Saná. V sobotu to oznámilo americké ministerstvo zahraničí.

USA rozhodly zavřít úřady kvůli blíže neupřesněné hrozbě ze strany teroristické sítě Al-Káida. Většině amerických zaměstnanců velvyslanectví v Jemenu pak bylo v úterý rovněž nařízeno opustit zemi kvůli informacím o hrozícím nebezpečí. Na místě podle Pentagonu zůstal zvláštní personál amerického ministerstva obrany "k podpoře ministerstva zahraničí a monitorování situace".

Personál ze svého úřadu v Saná nařídila evakuovat i Velká Británie.

Ministerstvo zahraničí navíc ve čtvrtek kvůli teroristické hrozbě nařídilo evakuovat většinu personálu z konzulátu v severovýchodním pákistánském městě Láhaur. Tento konzulát zůstane rovněž nadále zavřený.

V prohlášení ministerstva není uveden důvod opětovného obnovení činnosti zastupitelských úřadů.

Zmíněná opatření byla vyhlášena poté, co americké úřady zachytily vzkazy členů Al-Káidy. Deník The New York Times napsal, že šéf Al-Káidy Ajmán Zavahrí nařídil zaútočit šéfovi jemenské odnože Násiru Vahajšímu. Útok měl proběhnout v neděli 4. srpna.

Washington na počátku srpna důrazně doporučil svým občanům, aby do zemí Blízkého východu a v severní Africe minimálně do konce měsíce necestovali.

Související