Izraelský ministr bytové výstavby pouhé tři dny před pokračováním izraelsko-palestinských mírových rozhovorů definitivně schválil vybudování další tisícovky domů na okupovaných palestinských územích.

Židovské osídlení se má podle plánů kabinetu rozšířit na Západním břehu Jordánu a ve Východním Jeruzalémě, oznámila agentura Reuters.

"Žádná země světa nečeká na příkazy z ciziny, kde smí stavět a kde nikoli," uvedl v prohlášení ministr Uri Ariel, který je členem strany Židovský domov podporující osídlování palestinských území.

"Budeme prosazovat výstavbu obytných domů po celé zemi, je to v současné době správná věc pro sionismus i pro izraelskou ekonomiku," uvedl ministr.

Vymezení hranic

Ariel oznámil, že 800 domů bude postaveno ve Východním Jeruzalémě a dalších téměř 400 v několika velkých židovských osadách na Západním břehu Jordánu.

Podle analytiků může vyvolat komplikace zejména rozšíření židovských osad Maale Adumim, Efrat a Ariel, protože některé z nich leží v samém srdci okupovaného Západního břehu Jordánu. Vyjednavači tak mohou mít značné potíže při pokusu o vymezení hranic budoucího palestinského státu.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás dlouhodobě trval na tom, že mírová jednání neobnoví, pokud Izrael osídlování okupovaných území nezastaví. Z tohoto požadavku nakonec ustoupil až na nátlak Washingtonu.

Stalo se tak zjevně výměnou za propuštění víc než stovky Palestinců dlouhodobě vězněných v Izraeli. První skupina 26 vězňů má vyjít na svobodu v úterý.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma okupoval Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Doufají přitom, že cestu k tomuto cíli otevře právě obnovené mírové jednání, které má ve středu pokračovat v Jeruzalémě.

O obnovu rozhovorů po bezmála tříleté přestávce se půlroční intenzivní diplomacií na Blízkém východě zasloužily Spojené státy. K přípravnému jednání o obnově rozhovorů se už izraelští a palestinští zástupci sešli koncem července ve Washingtonu. Rozhovory by měly skončit dohodou do devíti měsíců.

Související