Velký požár zasáhl jednu z nejvýznamnějších venezuelských rafinerií v Puerto La Cruz na severu země. Obří plameny okamžitě zachvátily část ropného podniku a k nebi stoupal sloupec hustého dýmu.

Při požáru nebyl nikdo zraněn, obyvatelé oblasti vzdálené do jednoho kilometru od místa požáru ale museli být evakuováni, informovala stanice BBC.

Blesk během divoké bouře v neděli okolo 15.15 místního času (zhruba 21.45 SELČ) zasáhl skladovací nádrž rafinerie, odkud se požár začal rychle šířit do dalších částí podniku.

Puerto La Cruz je jednou z největších rafinerií v zemi, je schopna produkovat až 200 tisíc barelů ropy denně. Venezuela má tragickou zkušenost z loňského roku, kdy výbuch ve vůbec největší rafinerii zabil 55 lidí.

Venezuelské zásoby ropy

Díky rychlé reakci hasičů se tentokrát plameny nemohly rozšířit příliš daleko a dvě hodiny od začátku práce informoval prezident Nicolás Maduro, že oheň je pod kontrolou.

"Požár je omezen na (skladovací) lagunu, předpokládáme, že později večer budeme moci vrhnout do boje s ohněm všechny síly a zcela jej uhasit. Záleží ale také na povětrnostních podmínkách," řekl krátce po vypuknutí požáru ve státní televizi člen vedení státní energetické firmy Asdrúbal Chávez.

Podle něj se požár nijak nepromítne do produkce ropného závodu. Venezuela patří k zemím s největšími zásobami ropy na světě. Jakékoli narušení produkce by mohlo znamenat výrazný problém pro venezuelskou ekonomiku potýkající se s těžkým obdobím inflace.

Související