V Mali se v neděli konalo druhé kolo prezidentských voleb. Proti sobě se postavili dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola hlasování - někdejší ministerský předseda Ibrahim Boubacar Keita a bývalý ministr financí Soumaila Cissé.

Favoritem byl bývalý premiér Keita, jenž v prvním kole získal téměř 40 procent hlasů. Výsledky hlasování se čekají do dvou až tří dnů a ústavní soud je pak má potvrdit do pátku.

Volby v Mali se uskutečnily více než rok po státním převratu, který v březnu 2012 urychlil pád severu země do rukou islamistů napojených na Al-Káidu, s nimiž se v počátku spojili separatisté z řad Tuaregů.

Tento vývoj přiměl letos v lednu Francii k vojenskému zásahu. Francouzské jednotky poté s pomocí vládních vojsk vzbouřence z většiny jejich bašt vytlačily.

Vítěz voleb bude mimo jiné dohlížet na rozdělování více než čtyř miliard dolarů zahraniční pomoci, které byly slíbeny zahraničními dárci na obnovu této západoafrické země.

Francie stahuje vojáky

V současné době se v Mali rozmísťují členové mírové mise OSN (MINUSMA) o síle 12 600 mužů, zatímco Francie z Mali postupně stahuje tři tisíce vojáků, napsal server BBC News. OSN zdůrazňuje význam voleb jako klíčového kroku k obnově ústavního pořádku a zahájení národního dialogu a usmíření.

Prvního kola hlasování 28. července se zúčastnilo rekordních 49 procent z 6,8 milionu registrovaných voličů. Bývalý ministr financí Cissé, který skončil na druhém místě s 19,7 procenta hlasů, si stěžoval na rozsáhlé volební podvody.

Maliský ústavní soud nicméně tato obvinění odmítl a šéf pozorovatelské mise Evropské unie Louis Michel ocenil transparentnost volebního procesu. Také před druhým kolem Michel uvedl, že je přípravami "pozitivně překvapen".

Osmašedesátiletý favorit Keita má podporu vlivných umírněných islámských vůdců i 22 z 25 neúspěšných kandidátů z prvního kola hlasování. "Mojí prioritou bude usmíření znepřátelených stran. Po traumatu, které tato země utrpěla, je zapotřebí nového začátku," řekl.

Třiašedesátiletý Cissé v předvolební kampani sliboval zlepšení vzdělávacího systému, vytvoření nových pracovních míst a reformu armády. Byl také otevřeně kritičtější k vůdcům loňského vojenského převratu než Keita.