Norský premiér Jens Stoltenberg se ocitl pod palbou kritiky za video, v němž zasedl inkognito za volant taxi, aby si údajně vyslechl, co si občané doopravdy myslí.

Videonahrávka byla totiž ve skutečnosti natočena v rámci předvolební kampaně Norské dělnické strany a někteří pasažéři dostali za účinkování zaplaceno. Píše o tom dnes deník The Daily Telegraph.

"Bylo to pět řadových občanů, kterých jsme se zeptali, jestli jsou ochotni se zúčastnit kampaně pro Norskou stranu práce. Předem nevěděli nic jiného, než že je nabere taxi," řekla agentuře AFP mluvčí labouristů Pia Gulbrandsenová. "Jejich spontánní reakce v okamžiku, kdy si všimli, že řidičem je premiér, nebyla hraná," dodala Gulbrandsenová.

Každý z účastníků dostal 500 norských korun (téměř 1700 Kč) od produkční společnosti Try, v jejímž čele stojí údajně dobrý premiérův přítel Kjetil Try. V Norsku se budou v září konat volby a Stoltenbergova Norská dělnická strana v průzkumech není favoritem.

Tříminutový videozáznam natočený skrytou kamerou, který zachycuje předsedu norské vlády při nezávazné konverzaci s některými pasažéry, přejala řada světových médií.

 

Norská opozice po odhalení skutečného stavu věcí premiéra kritizovala. Mluvčí populistické pravicové Strany pokroku Bard Hoksrud prohlásil, že veřejnost byla "podvedena".

Do premiéra se pustil i bulvární deník Verdens Gang, který se Stoltenberga zeptal, jak mu mohla taxikářská zkušenost pomoci vyslechnout lidi mluvit od srdce, když většina z nich byla schválena jeho produkční společností.

"Nikdo z těch lidí, kteří nasedli do taxíku, nevěděl, že ho řídím já. A o to šlo," odpověděl Stoltenberg. Navíc několik cestujících jsem doopravdy náhodně nabral na ulici, zdůraznil ministerský předseda.

 

Sám prý nevěděl, že někteří z pasažérů dostali za účinkování zaplaceno. "Dozvěděl jsem se to až později. Bylo to rozhodnutí produkční společnosti. Řekli mi, že je to tak běžné, a já jim věřil," řekl.

Norský premiér řidičem taxíku

Norský premiér řidičem taxíku