Údajní zloději sedmi obrazů slavných malířů, kteří jsou nyní souzeni v Rumunsku, nabídli, že ukradená díla vrátí. Výměnou za to ale požadují, aby proces s nimi probíhal v Nizozemsku. Právě v této zemi byly obrazy loni ukradeny, pocházely z rotterdamské galerie Kunsthal, uvedla britská BBC.

Informace o navrhované dohodě zveřejnili právníci souzených mužů a jedné ženy. Loupež byla provedena v polovině loňského října a už v lednu rumunská policie zatkla tři Rumuny podezřelé ze spáchání tohoto trestného činu.

Celková cena všech uloupených děl - jejichž autory jsou Claude Monet, Pablo Picasso, Henri Matisse, Paul Gauguin, Meyer de Haan a Lucian Freud - se odhaduje na 50 až 100 milionů eur (1,3 až 2,6 miliardy Kč). Celkem stanuli před soudem dva zloději a jejich čtyři komplicové.

Jeden z advokátů uvedl, že jeho klienti nabídli vrátit pět ukradených děl, o zbylých dvou se ale nezmínil. "Je velmi pravděpodobné, že malby jsou neporušené. Můj klient říká, že je předá nizozemským úřadům. Výměnou za to chtějí být souzeni v Nizozemsku," doplnila právnička Maria Varsiiová.

Existují nicméně obavy, že některé z ukradených obrazů byly zničeny. Matka jednoho z lupičů Olga Dogaruová totiž již dříve uvedla, že je spálila. Svá slova nicméně pak vzala zpátky. Experti nalezli v jejích kamnech stopy po barvách a plátnu, zatím ale nedokázali identifikovat, zda šlo o ukradené obrazy.

Lupiče už soudí v Rumunsku

Proces se zloději začal v Rumunsku v úterý, ihned byl ale odložen na 10. září, a to kvůli projednání dalších podrobností kolem obžalovaných, z nichž někteří navíc žádali o propuštění z vazby a stíhání na svobodě pod soudním dohledem.

Kořistí lupičů se staly Picassova Hlava harlekýna, Liseuse en Blanc et Jaune (Čtenářka v bílé a žluté) od Matisse, obrazy Waterloo Bridge a Charing Cross Bridge od Moneta, Femme devant une fenêtre ouverte, dite la Fiancée (Žena před otevřeným oknem, zvaná snoubenka) od Gaugina, Autoportrét Meyera de Haana a malbu Woman with Eyes Closed (Žena se zavřenýma očima) od Luciana Freuda.

Související