Na Twitteru se mluví o masakru u mešity a objevují se neověřené fotky dokumentující policejní zásahy v táborech islamistů, radost policistů i obrázky ohořelých těl.

Egyptští vojáci a policisté ve středu ráno s kolonou buldozerů a obrněných vozů zamířili do centra Káhiry, kde už několik týdnů protestují členové Muslimského bratrstva.

Vyklízení táborů se neobešlo bez krveprolití. Vláda potvrdila 278 obětí, islamisté mluví o minimálně dvou stovkách mrtvých a tisících zraněných.

1. Co se v Egyptě stalo?

Egyptská policie v doprovodu vojáků s obrněnými transportéry a buldozery ve středu ráno vyrazila do káhirských ulic. Jejich cílem byly dva rozlehlé tábory stoupenců Muslimského bratrstva a sesazeného prezidenta Muhammada Mursího, v nichž poslední týdny bydlely tisíce lidí.

Členové pořádkových služeb těžkou technikou zlikvidovali vystavěné barikády z pytlů, dlažebních kostek i pneumatik. Proti demonstrantům použili granáty se slzným plynem a podle svědků do davu stříleli ostrými náboji.

Policie při střetech zatkla okolo dvou stovek demonstrantů, mezi nimi jsou prý i vůdci Muslimského bratrstva. Aby se protesty nerozšířily do okolí Káhiry, nechalo ministerstvo vnitra zastavit i železniční dopravu.

V reakci na krvavé střety bezpečnostních sil s islamisty viceprezident Muhammad Baradej podle Reuters rezignoval.

Prezident Alí Mansúr k událostem vydal oficiální prohlášení. Potvrzuje v něm, že armádě nařídil, aby spolu s policií jednala tak, aby zajistila bezpečnost a ochránila majetek i životy Egypťanů.

Vláda po rozpoutání pouličních bojů vyzvala Muslimské bratrstvo, aby se zdrželo násilností. Bezpečnostní složky zároveň pochválila, že při zásahu postupovaly s maximálním zdrženlivostí.

V reakci na středeční masakr Muslimské bratrstvo vyzvalo všechny své příznivce, aby vyrazili na protestní pochod.

Podle jejich zpráv při střetech s policisty a vojáky zahynuly nejméně dvě stovky demonstrantů, někteří z nich byli přeneseni do mešity Rábaa al-Adavíja.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.