V ruské Sverdlovské oblasti na Urale chtějí zakázat distribuci knihy o Oscaru Wildeovi, Petru Iljiči Čajkovském, Sergeji Ďagilevovi a dalších umělcích homosexuální orientace, kteří výrazně obohatili světovou kulturu.

Alexandrovi Lelikovi, iniciátorovi zákazu a zároveň místnímu zastupiteli, vadí především to, že je kniha vytištěna na kvalitním papíře a obsahuje barevné fotografie. Tím prý přitahuje pozornost dětí a ohrožuje jejich vývoj.

V Rusku od června platí zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží, který Západ ostře kritizuje. Na silně konzervativním ruském venkově se ale námitky proti zákonu neobjevují, většina tamních obyvatel považuje homosexualitu za hřích a zločin.

Jekatěrinburské vydavatelství EKSMO vydalo publikaci nazvanou "Gayové, kteří změnili svět". Autorka Viktorija Děgťarjovová v ní píše o britském zpěvákovi Eltonu Johnovi, italských módních návrhářích Domenikovi Dolcem a Stefanovi Gabbanovi, spisovateli Oscaru Wildeovi či skladateli Petru Iljiči Čajkovském. Hrdiny knihy podle ní nespojuje jen výjimečný talent, ale i "vědomá příchylnost ke stejnému pohlaví".

Podle Lelikova je kniha propagací homosexuality a ohrožuje děti. "Její vzhled byl zvlášť vypočítaný na děti, má barevný obal a kvalitní tisk. Má vyvolat pozitivní obrázek o netradičních formách chování," řekl poslanec moskevskému rozhlasu.

Lelikov navrhuje, aby policie prohledala všechna knihkupectví v Jekatěrinburgu a dalších městech Sverdlovské oblasti a výtisky zabavila.

Související