Nejméně 525 obětí měl za následek středeční střet v Egyptě mezi policií doprovázenou vojáky a islamisty. Podle posledních informací bylo zraněno více než 3700 lidí. Muslimské bratrstvo přitom prohlásilo, že je odhodláno pokračovat v dalších mírových protestech.

Situace v Egyptě je extrémně vyhrocená již od sesazení prezidenta Mursího armádou na začátku července. Šadí Shanaáh, který vyučuje na Anglo-americké univerzitě v Praze, nicméně tvrdí, že občanská válka zatím nehrozí.

Budou protesty nadále pokračovat?

Protože vedení Muslimského bratrstva oznámilo, že se chystá nadále organizovat nenásilné protesty, předpokládám, že se pokusí o uspořádání protestů v jiných místech. Vzhledem k výjimečnému stavu, který ruší ústavní práva občanů, ale takové pokusy velmi pravděpodobně narazí na armádu a policii již v zárodku.

Může výbušná situace posílit Muslimské bratrstvo?

Muslimské bratrstvo se snaží situovat do role ukřivděného mučedníka. Jeho popularita ale dlouhodobě klesá. Nicméně stále patří mezi nejlépe organizované politické hráče v Egyptě a islamisté obecně mohou po dalších svobodných volbách dominovat v parlamentu, pokud nebudou nějakým způsobem vyřazeni ze hry. Současná situace spíše posílí radikální islamisty, kteří se kloní k ozbrojenému konfliktu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.