Lon Snowden, otec bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, po internetu kontaktoval svého syna. Napsal mu zašifrovaný vzkaz.

Snowdenův právní zástupce Anatolij Kučerena ale svému klientovi doporučil, aby z bezpečnostních důvodů neodepisoval a vyčkal, až se s otcem bude moci setkat tváří v tvář.

"Rozumím tomu, co oba cítí. A vypadá to, že jejich pocity jsou silnější než jakékoli obavy o bezpečnost. Doporučil jsem jim nicméně, aby nepoužívali ke komunikaci internet a počkali na osobní schůzku," uvedl Kučerena.

Ke Snowdenově setkání s otcem by přitom mohlo dojít již brzy. Lon Snowden totiž minulý týden obdržel ruské vízum a chystá se svého syna navštívit.

"Datum jeho návštěvy z bezpečnostních důvodů nezveřejníme. Takové je přání rodiny," řekl ruský advokát. "Myslím si, že až Snowdenův otec se svým právníkem přijede, vše v rámci rodiny prodiskutují a pak předstoupí před novináře," dodal.

Edward Snowden v červnu vyzradil detailní informace o špionážním programu Prism, s jehož pomocí Američané shromažďují obrovské objemy dat z mezinárodní internetové a telefonické komunikace. Bývalý bezpečnostní technik se před americkou justicí uchýlil do Ruska, kde získal právo ročního azylu. V USA ho federální soud v Alexandrii u Washingtonu obvinil ze špionáže, za kterou mu hrozí až 30 let vězení.

Snowdenovi trvalo víc než měsíc, než opustil nedobrovolný úkryt na moskevském letišti Šeremetěvo, kde od června čekal na vyřízení azylové žádosti.

První srpnový den vyšel na svobodu, kde se ale momentálně nachází, není známo. Podle Kučereny je nicméně na "bezpečném" místě.

Související