Ruští agenti amerického whistleblowera Edwarda Snowdena během jeho pobytu v Rusku, kde získal roční dočasný azyl, nevyslýchali.

Spekulace na toto téma, které se v posledních dnech objevily v médiích, vyvrátil zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Ten amerického uprchlíka podporuje a je s ním v kontaktu.

"Situaci bedlivě sledujeme. Ne, nebyl vyslýchán. Ruské úřady se chovají dobře," odpověděl Assange v rozhovoru pro Fairfax Media na otázku, zda Snowdena v Moskvě vyslýchala ruská Federální bezpečnostní služba či jiné tajné služby.

Dále prozradil, že Američana od chvíle, kdy 23. června opustil Hongkong a odletěl do Moskvy, stále doprovází někdo ze zaměstnanců WikiLeaks.

"Už 54 dní je někdo z našich lidí pořád po jeho boku," uvedl Assange.

Na dotaz, proč je WikiLeaks jedinou organizací, která Edwarda Snowdena přímo podporuje a která mu mimo jiné pomáhala s cestou z Hongkongu do Ruska, Assange odvětil, že k tomu zkrátka měli potřebnou mezinárodní síť a schopnosti.

"Mediální organizace mají povinnost chránit zdroje. Zachováním mlčenlivosti, nebo – ve chvíli, kdy se zdroj sám odhalí – poskytnutím jakékoli jiné pomoci. Vše proto, aby se na veřejnost mohlo dostat co nejvíce důležitých informací. To je jeden z důvodů, proč se angažujeme ve Snowdenově případu," dodal.

Edward Snowden v červnu vyzradil detailní informace o špionážním programu Prism, s jehož pomocí Američané shromažďují obrovské objemy dat z mezinárodní internetové a telefonické komunikace.

V USA ho federální soud v Alexandrii u Washingtonu obvinil ze špionáže, za kterou hrozí až 30 let vězení.

Bývalý bezpečnostní technik se proto před americkou justicí uchýlil do Ruska, kde získal právo ročního azylu.

To se ale nelíbí Bílému domu. Americký prezident Barack Obama zrušil kvůli rozhodnutí Ruska poskytnout Snowdenovi dočasný azyl schůzku se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem plánovanou na září.

Podle Assange si tak Obama vstřelil "vlastní gól" v diplomatických vztazích mezi USA a Ruskem.

Související