Po téměř devíti hodinách skončilo dnes v podvečer drama v bavorském Ingolstadtu, na jehož radnici čtyřiadvacetiletý muž s psychickými problémy od rána zadržoval trojici rukojmích.

Únosce odpoledne jednu osobu propustil, policie pak zbývající dva zadržované nezraněné osvobodila. Pachatel byl při zásahu zraněn, ale je naživu. Incident poznamenal kampaň před německými parlamentními volbami, neboť kvůli němu kancléřka Angela Merkelová zrušila dnešní předvolební mítink v Ingolstadtu i následnou akci v nedalekém Řezně.

Ozbrojený muž přišel krátce před devátou na starou radnici v jihoněmeckém Ingolstadtu a v kanceláři místostarosty se zabarikádoval se třemi rukojmími. Původně zajal čtyři osoby, jednu ale propustil hned na počátku. Kromě žádosti o jídlo a o léky nesdělil žádné konkrétní požadavky.

Trestaný za stalking

"Byl jsem ve své kanceláři, když náhle přišla sekretářka a řekla, že někdo drží rukojmí. Bylo to kolem deváté a pak jsem opustil budovu," řekl serveru deníku Bildu starosta města Alfred Lehmann. K incidentu podle něj došlo ve druhém patře radnice, kde jsou kanceláře starosty a místostarostů.

Mezi zadržovanou trojicí byl místostarosta Sepp Misslbeck, který se v průběhu odpoledne dostal na svobodu, a jeho pětadvacetiletá spolupracovnice, jež byla podle policie více než rok obětí únoscova pronásledování, takzvaného stalkingu.

Čtyřiadvacetiletý muž se už dříve kvůli stalkingu dostal do křížku se zákonem. Měl kvůli tomu zákaz vstupu na radnici, který ale před časem porušil, což problémy s ním vyhrotilo. To potvrdil i bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, který přijel na místo. Podle policie trpěl pachatel psychickými potížemi.

Server deníku Bild uvedl, že se léčil na ingolstadtské psychiatrické klinice a kvůli stalkingu stanul i před soudem. Ten mu udělil podmíněný trest vězení v délce jednoho roku a osmi měsíců.

Dnes byl mladík ozbrojen pistolí. Na radnici se zabarikádoval s místostarostou Ingolstadtu Seppem Misslbeckem a jeho pětadvacetiletou spolupracovnicí. Právě ona měla být podle Bildu obětí mladíkova stalkingu.

Policisté radnici obklíčili a s mužem byli v pravidelném telefonickém spojení. Snažili se prý drama ukončit nekrvavě. Pachatel po zhruba pěti hodinách místostarostu propustil a na radnici zůstal se dvěma ženami.

"Termín stalker je podle mě trochu zlehčující, protože on má na svědomí celý seznam skutků, které dalece překračují to, co se označuje jako stalking," uvedl starosta města Alfred Lehmann. Mezi tyto skutky podle něj patří ublížení na těle a vyhrožování.

Radnice i její široké okolí byly vyklizeny. Na místě zasahovalo přes 200 policistů, včetně příslušníků speciálních jednotek. Právě jejich ozbrojený zásah krátce před 18:00 SELČ mnohahodinové drama ukončil.

Spojitost s Merkelovou zřejmě neexistuje

Incident na ingolstadtské radnici se odehrál jen několik hodin před plánovaným příjezdem Merkelové, která měla vystoupit na náměstí před radnicí.

V největší německé zemi Bavorsku se za necelý měsíc konají ostře sledované zemské volby, v nichž vládní Křesťanskosociální unie (CSU), sesterská strana křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Merkelové, usiluje o absolutní většinu křesel v mnichovském parlamentu. O týden později se pak uskuteční celoněmecké volby, jejichž hlavním favoritem je konzervativní unie CDU/CSU.

Kvůli událostem na radnici ale CSU předvolební mítink s Merkelovou zrušila. Spojitost mezi ním a zadržováním rukojmích policie nevidí.

Související