Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pondělí vyzval komunitu ruských bloggerů k mobilizaci proti útokům nepřátelských hackerů. Na konferenci o internetové bezpečnosti v jihoruském Pjatigorsku prohlásil, že Rusko musí být připraveno k informačním válkám a útokům těch, kdo chtějí poškodit ruské národní zájmy.

"V tomto boji nám žádná klasická armáda nepomůže," apeloval premiér na příslušníky mocné ruské internetové komunity.

Rusko musí být podle Medveděva v jakémkoli okamžiku připraveno na vnější útok. "Využití bloggerů a ostatních internetových specialistů je naprosto nezbytné, protože jsou – na rozdíl od armády – v této sféře doma," řekl předseda ruské vlády.

"Je to důležité i proto, aby si Rusko nevytvářelo své vlastní Snowdeny," konstatoval s odkazem na Američana, který je v USA stíhán za vyzrazení kompromitujících tajných údajů o vládním špehování internetu.

 

Podle ruské agentury RIA Novosti už moskevské ministerstvo obrany uzavřelo dlouhodobou smlouvu s prestižní Petrohradskou univerzitou informačních technologií, mechaniky a optiky (ITMO). Připravují se údajně i další dohody s ruskými univerzitami a vědeckými a výzkumnými institucemi z oblasti kybernetiky.

Programátorské šampiony ulovila armáda

Ruská programátorská škola má ve světě špičkovou pověst. Stejně celosvětovou proslulost získali ovšem i ruští hackeři a organizované bandy síťových podvodníků, kteří zejména v USA organizují útoky proti bankovním účtům, databázím platebních firem, ale i vládním agenturám. Jeden z takových gangů – údajně nejnebezpečnější na světě – nedávno odhalila americká FBI. Jeho šéfem byl ruský programátor Vladimir Drinkman.

V Rusku se nedávno konal světový šampionát programátorů, jehož vítězi se stali právě absolventi ústavu ITMO. Po vyhlášení výsledků se podle ruských médií strhl doslova hon na vítěze, o jejichž služby se zajímaly prestižní světové firmy, ale i ruská silová ministerstva a bezpečnostní složky.

Nejúspěšnější bylo údajně ruské ministerstvo obrany, které prý chce z absolventů ITMO sestavit specializované "programátorské roty". Jejich hlavním úkolem má být obrana před zahraničními hackery, ale i tvorba programového vybavení pro armádní výzbroj, zejména bezpilotní letouny, raketové hlavice a bojové roboty.

Související