Od minulého týdne při střetech mezi příznivci Muslimského bratrstva a egyptskými bezpečnostními složkami zemřelo nejméně 900 lidí a obětí každým dnem přibývá.

Při pondělním přepadení policejních mikrobusů na Sinaji zahynulo 25 egyptských policistů, v neděli se v dodávkách udusilo nejméně 36 islamistů, kteří byli právě převážení do káhirské věznice.

Zatímco OSN volá po prošetření smrti stovek lidí i po větším politickém prostoru pro Muslimské bratrstvo, členové bezpečnostních sil zadrželi jeho vůdce Muhammada Badího, oznámila podle agentury Reuters státní média.

Bílý dům pomoc Egyptu ještě nezastavil

Ukrýval se v káhirské čtvrti Nasr, která byla centrem protestů bratrstva v minulých týdnech. Badího čeká soud kvůli obviněním ze spiknutí ohledně červnové smrti osmi demonstrantů před káhirským sídlem bratrstva.

"Jde o nejnovější akci (prozatímní egyptské) vlády, která neodpovídá jejímu závazku vést komplexní politický proces. Je to akce odporující ideji justičního systému nezávislého na politice," řekl novinářům v Bílém domě jeho mluvčí Josh Earnest.

Bílý dům rovněž kritizoval výroky tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, že za svržením Mursího stál Izrael. Toto obvinění je "útočné, nepodložené a nepravdivé," řekl novinářům Earnest.

Bratrstvo později jmenovalo svým dočasným vůdcem Mahmúda Izzata. USA kritizovaly zatčení Badího jako krok, který neodpovídá zásadám respektování lidských práv.

Bílý dům zároveň popřel zprávy o údajném zastavení americké pomoci Egyptu. Prezident Barack Obama se ještě dnes sejde k jednání o Egyptu se členy národního bezpečnostního týmu

Islamisté protestují v ulicích egyptských měst od začátku července, kdy armáda sesadila prezidenta Muhammada Mursího, a chtějí jeho okamžitý návrat do funkce. Bývalý státník je obviněný ze špionáže a vražd, ke kterým mělo dojít během protivládních demonstrací.

Armáda Mursího drží na neznámém místě, generální tajemník OSN Pan Ki-mun tento týden uvedl, že by soud s ním měl být transparentní. Vyzval rovněž k rozšíření politického prostoru pro Muslimské bratrstvo, který je nyní podle něj "velmi omezený".

Mezi obětmi násilností posledních dní je i editor regionální pobočky egyptského listu Al-Ahrám v provinci Baháríja. Bezpečnostní složky střílely na jeho automobil v domnění, že chce uniknout ze stanoviště pro kontrolu dodržování zákazu nočního vycházení. 

Vůz podle armády vzbudil podezření, protože jel v době zákazu nočního vycházení vysokou rychlostí a nereagoval na výzvy k zastavení, ani na výstražné výstřely do vzduchu. Novinář cestoval v autě se svým kolegou z listu Al-Gumhúríja, který vyvázl bez zranění. Tisk má ze zákazu nočního vycházení výjimku, upozornila agentura Reuters.

Za posledních šest dní v Egyptě zemřelo nejméně devět stovek lidí. "Při takovéto výrazné polarizaci egyptské společnosti musí nést úřady i političtí představitelé společnou zodpovědnost za ukončení nynějšího násilí. Měli by vynaložit veškeré úsilí k vytvoření plánu, který by dostal násilí pod kontrolu," uvedl Pan Ki-mun.

Saúdská Arábie slibuje finanční náhradu

Nabádal rovněž k rozšíření politického prostoru pro Muslimské bratrstvo, který je nyní podle něj "velmi omezený", a vyzval k důkladnému prošetření smrti 37 islamistů převážených do věznice i útoku, při němž zahynulo 25 policistů.

Podle vládních představitelů se převážení příznivci Muslimského bratrstva v neděli udusili slzným plynem při pokusu o útěk. Muslimské bratrstvo však tvrdí, že tito muži byli zavražděni.

Ve středu by se na mimořádné schůzce měli sejít ministři zahraničí Evropské unie a rozhodnout, zda kvůli krvavému vývoji v Egyptě neomezí finanční pomoc, kterou této zemi unie posílá, nebo nepozastaví dodávek zbraní z unijních zemí.

Saúdská Arábie reagovala příslibem, že arabské a muslimské státy nahradí Egyptu jakýkoli takto vzniklý finanční výpadek. USA o případném pozastavení hospodářské pomoci Egyptu ještě nerozhodly, uvažuje ale o jejím snížení. Pomoci pro egyptské nevládní organizace by se to případné škrtání dotknout nemělo.

V Egyptě samotném mezitím obhájce bývalého prezidenta Husního Mubáraka oznámil, že jeho klient obviněný ze zneužívání moci, zpronevěry státních peněz, podílení se na vraždách demonstrantů a z korupce bude do 48 hodin propuštěn z vazby na svobodu. Prokuratura ho prý již zprostila obvinění v jedné ze dvou korupčních kauz.

Související