Začínající školní rok bude pro učitele na mexických základních školách náročnější než obvykle - budou opravovat desítky chyb po autorech nové učebnice španělštiny.

Chyby jsou podle agentury AP pravopisné i faktografické. Vláda hledá omluvu za skandál, který přišel ve chvíli, kdy vstoupil v platnost nový zákon zvyšující nároky na učitele.

Podle zpravodajského blogu Animal Político obsahuje nová učebnice španělštiny nejméně 117 závažných chyb. V psané podobě řady slov se například místo písmena "s" často objevuje v mluvené řeči podobně znějící "c".

V mnoha větách přebývají čárky mezi slovy. Známé turistické letovisko Tulum zase učebnice místo státu Quintana Roo umístila do státu Yucatán.

Ministerstvo školství čelí tvrdé kritice učitelů za to, že učebnici plnou chyb pustilo do oběhu. "Je nešťastné, že se taková věc stane s učebnicí pro děti. Jde tu o vzdělání milionů dětí," komentovala pochybení prezidentka národní asociace učitelů Consuelo Mendozaová.

Testování učitelů

Ministr školství Emilio Chuayffet označil chyby za neomluvitelné, avšak před veřejností z nich viní předchozí vládu. Měl prý na vybranou, zda učebnici nechat vytisknout s chybami, nebo nechat děti bez učebnice.

Rozhodl se pro výrobu desítek milionů vadných knih a zároveň rozeslal učitelům instrukce, podle nichž mají omyly opravovat manuálně.

Pedagogy pomůcka pochybné kvality rozlítila tím více, že nedávno blokovali ulice mexické metropole kvůli novému školskému zákonu. Ten všem členům pedagogických sborů nakazuje podstoupit testování jejich znalostí. Kdo neuposlechne, přijde o zaměstnání.

Experti označují učebnicový skandál za poslední projev chabé úrovně mexického školství. V zemi se 110 miliony obyvatel se pouze 47 procent dětí dočká úplného středoškolského vzdělání.

Mexiko sice vydává na školství více peněz než kterákoli jiná ze 34 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, ve srovnávacích testech však mexické děti dosahují nejhorších výsledků.

Používání státem schválených učebnic je v Mexiku povinné pro státní i soukromé školy. Podle šéfa mexické národní komise odpovídající za obsah učebnic se za chybami skrývá nekvalitní práce najatých editorů, kteří jsou špatně placeni, když dostávají podprůměrných 250 dolarů (necelých 5 tisíc korun) měsíčně.

"Zazvoní telefon nebo musíte jít na záchod, stále vás něco rozptyluje. Pak vám může uniknout nějaké slovo," řekl předseda komise Joaquín Diez-Canedo deníku Milenio.

Související