Košický magistrát ustupuje Bruselu. Oznámil zahájení právního řízení proti stavbě "protiromské" betonové zdi. Stalo se tak poté, co Evropská komise v pondělí vyzvala k jejímu stržení.

Košický primátor Richard Raši v odpovědi zveřejněné na internetových stránkách města uvedl, že "zeď postavená na sídlišti Luník VIII je černá stavba a městská část (Košice-Západ), která ji dala postavit, porušila zákon". Raši zároveň dodal, že vedení města Košice důrazně odmítá jakoukoli segregaci.

"Právě naopak, po dlouhých letech se snažíme problém nepřizpůsobivých občanů systémově řešit. Zveme zástupce Evropské komise do Košíc, aby se osobně přesvědčili o tom, jak je tento problém vážný, a aby si osobně promluvili s Košičany, kterých se tento problém denně dotýká," prohlásil starosta.

Evropská komisařka pro vzdělávání a kulturu Andrulla Vassiliuová v pondělí dopisem primátora požádala o stržení zdi "bez zbytečného odkladu". Zdůvodnila to právě obavami ze "segregace" části populace.

Zeď dlouhá 30 metrů a vysoká dva metry byla postavena v červenci kolem parkoviště u sídliště hojně obývaného romskou populací. Městská část Košice-Západ její výstavbu zdůvodnila potřebou posílit bezpečnost na parkovišti.

Zeď šlo prý obejít, tvrdí tamní starosta

Starosta Košic-Západ Rudolf Bauer dnes uznal, že se dopustil "administrativní chyby" při rozhodování o stavbě zdi bez stavebního povolení, ale kategoricky popřel, že jejím účelem byla segregace.

"Žádali jsme o povolení, ale po měsících čekání bez odezvy jsme se rozhodli," řekl. "Zeď odděluje parkoviště od místní proluky, neblokuje žádnou cestu a lidé ji mohou obejít, aby šli, kam chtějí," dodal.

Košice byly Evropskou komisí nedávno jmenovány "Evropským kulturním hlavním městem pro rok 2013". Zeď jde podle Vassiliuové proti duchu tohoto titulu.

Server romovia.sme.sk uvedl, že košická protiromská zeď je osmou takovouto stavbou postavenou od roku 2009 v kraji a čtrnáctou v celé zemi.

Podle sčítání lidu z roku 2011 žije na Slovensku zhruba 5,4 milionu obyvatel a z toho na 106.000 Romů. Etnolog ze Slovenské akademie věd Arne Mann ale tvrdí, že na Slovensku se odhadem nachází 350.000 Romů.

Už před 14 lety vyrostla betonová zeď, která měla vyřešit komplikované soužití místních s menšinovou romskou komunitou, v Ústí nad Labem. Stavba v Matiční ulici byla odstraněna po šesti týdnech na nátlak české vlády a po protestech českých i zahraničních ochránců lidských práv, kteří v ní spatřovali projev rasismu.