Estonština, ugrofinský jazyk se zhruba 1,1 milionu mluvčích, prožívá překvapivě bohatý literární rozvoj. Svůj podíl na tom mají Finové, kteří do pobaltského Estonska houfně jezdí za levným alkoholem, uvedla finská televize YLE.

Estonské zákony totiž stanovují, že 3,5 procenta z vybraných daní za alkohol a tabák a 43 procent odvodů z hazardních her mají připadnout fondu Eesti Kulturkapital, který podporuje řadu knih vycházejících v estonštině.

Fond poprvé vznikl v době meziválečné estonské samostatnosti. Činnost obnovil po vystoupení Estonska ze Sovětského svazu.

 

Za loňský rok fond získal 12,7 milionu eur (přes 327 milionů korun) z alkoholových a tabákových odvodů a 3,5 milionu eur (90 milionů korun) ze zdaněného hazardu. Zatímco příjmy z hazardních her loni vzrostly jen o jednotky procent, příliv peněz z alkoholu a tabáku si připsal růst o šestinu.

Díky zajištěným financím prožívá Estonsko knižní boom. Vrcholem byl rok 2008, kdy se na pultech knihkupectví objevilo takřka 4700 titulů v estonštině. Loni to bylo zhruba 4000 publikací.

Alkohol si neodepře 84 procent finských turistů

Finové, jejichž země podobně jako ostatní skandinávské státy prodej alkoholu reguluje, jsou pověstní svými výpravami za levným pitím. Oblíbili si například "alkoholové výlety" trajekty, na jejichž palubách je možné popíjet bez celní přirážky, a "večírkové" návštěvy Estonska.

Finská obchodní federace udává, že 84 procent Finů si při návštěvě Estonska nakoupí alkohol.

Související