Netradičním způsobem si ve středu připomněla 45. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa bulharská Sofia. Místní památník sovětské armádě se totiž zbarvil na růžovo a přibyl na něm i nápis v českém jazyce: Bulharsko se omlouvá. Informoval o tom deník Sega.

Právě Bulharsko bylo jedním z pětice států východního bloku, které do země poslaly své vojáky. Kdo za obarvením památníku stojí, nebylo jasné.

Člověku, který památník pomaloval, nyní hrozí obvinění z výtržnictví. Za něj může v Bulharsku dostat až dva roky vězení. U obyvatel Sofie vyvolala akce velký zájem a množství z nich k monumentu zamířilo, aby se u něj mohli vyfotografovat.

Většina z těch, se kterými na místě mluvil reportér listu 24 časa, si nemyslí, že jde o vandalství. Považuje to za umění, jehož vzkaz naopak vyzdvihují.

Bulharský deník v této souvislosti poznamenal, že podobnými akcemi v Česku proslul výtvarník David Černý, který přebarvil v roce 1991 na růžovo rovněž památník sovětským vojákům – tank ze druhé světové války.

Podobně velký zájem vyvolalo přebarvení památníku u bulharských médií. Svými dotazy následně zahltily zejména českou ambasádu v Sofii.

"Přebarvení sochy je z právního hlediska striktně nezákonné. Vážíme si toho, že je toto výročí takto připomenuto, nicméně s touto formou se nemůžeme identifikovat," řekl zástupce velvyslance v Bulharsku Tomáš Chrobák. "Zatím těžko můžeme říci, kdo je autorem a zda se k tomu někdo přihlásí. Nejspíš asi ne," dodal.

Sofijský památník přitom nezískal nový vzhled poprvé. Například v roce 2011 se vojáci v bronzovém sousoší změnili v americké komiksové hrdiny Supermana či Wolverina ze ságy X-Men. Přibyl i Santa Claus a Ronald McDonald, symbol řetězce McDonald´s, nebo ruská vlajka, kterou vojáci drží v rukou, byla obarvena na americkou a pod tím vším byl bulharský nápis Držíme krok s dobou.

Loni v srpnu byly zase vojákům přikresleny barevné kukly na podporu dívek ze skupiny Pussy Riot. Stejné kukly měly ruské aktivistky i během "punkové modlitby" v moskevském chrámu, za kterou si dvě z dívek odpykávají dvouletý trest odnětí svobody.

Většina z bulharských médií v souvislosti s přebarvením památníků poznamenávala, že Bulharsko bylo první zemí, která na invazi do Československo trvala. V roce 1990 se ale za ni bulharský parlament omluvil a o sedm let později se pak osobně omluvil tehdejší bulharský prezident Petar Stojanov během své návštěvy Prahy.

Související