Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov hrozbě zemětřesení navzdory schválil v Grozném stavbu mrakodrapu o 80 patrech, informuje agentura RIA Novosti.

Budova, která bude vysoká 400 metrů, se inspiruje ve středověkých strážních věžích, které jsou dodnes v horách Kavkazu.

"Bude to technicky nejsložitější stavba na světě, protože Čečensko se nachází v seismicky aktivní oblasti s deseti stupni Richtera," prohlásil architekt Vladimir Travuš, který je jedním ze dvou autorů mrakodrapu. Výstavba potrvá tři roky.

Finance na vybudování věžáku půjdou mimo státní rozpočet. Vláda zdroj peněz a ani celkové náklady neupřesnila, uvedla jen, že na něj přispějí nejmenovaní investoři. Budova, které se prozatím říká "vertikální město, ponese jméno Kadyrovova otce Achmata a podle vlády v sobě bude mít "nenapodobitelné rysy čečenské výjimečnosti".

Nový mrakodrap bude součástí moderního městského komplexu City 2 a jeho součástí bude i muzeum věnované Achmatu Kadyrovovi, hotel, restaurace, heliporty, posilovny a plavecké bazény. Ramzan Kadyrov rovněž schválil vybudování obřího bazénu, který překlene část řeky Sundža.

"Takto bude mít řeka dvě podlaží," uvedlo vládní prohlášení.

Dotace z Ruska

Kadyrov se dostal k moci po násilné smrti svého otce, bývalého povstalce, který přešel na ruskou stranu. Často okázale předvádí svou loajalitu k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Podle tisku ale ve skutečnosti přeměnil autonomní republiku ve vlastní léno, které spravuje tvrdou rukou podle vlastních pravidel bez ohledu na ruské zákony. Z Moskvy získává štědré dotace.

Právě federální finance mu umožnily velkorysou přestavbu čečenské metropole. Podle RIA Novosti si přímo libuje v pompézních projektech. Příkladem je nový komplex výškových budov o 40 patrech. V Grozném je již nyní největší mešita v Rusku, ale Kadyrov schválil výstavbu dalšího obřího muslimského svatostánku, který má nést jeho jméno.

Čečensko postaví 80patrový mrakodrap
Související