Ve chvíli hrozícího útoku na Sýrii kvůli použití chemických zbraní dostala americká rétorika pořádnou ránu do zad. Časopis Foreign Policy totiž odhalil, že Spojené státy před čtvrtstoletím pomáhaly Saddámu Husajnovi ve válce s Íránem, i když věděly o jeho chemických zbraních. Informace pocházejí z dokumentů, které ztratily status "tajné", a rozhovorů s bývalými zpravodajci.  

V roce 1988 americká CIA podle satelitních snímků zjistila, že v iráckých liniích hrozí průlom u města Basra. Husajnově armádě poskytla informace o rozmístění íránských vojsk. V následných čtyřech ofenzivách použili Iráčané sarin a yperit, už poněkolikáté během táhlého a bezvýsledného konfliktu. Irácké frontové úspěchy přivedly Íránce k jednacímu stolu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.