Čínský internet se údajně stal v neděli terčem největšího hackerského útoku v historii. Uvedla to v úterý vláda v Pekingu, podle níž útok zasáhl stránky s koncovkou .cn a ochromil jejich provoz.

Řada čínských webových stránek zůstala v důsledku útoku v neděli nedostupná, případně byl přístup na tyto stránky zpomalen, napsal australský list The Sydney Morning Herald.

Kdo by za útokem mohl stát, zatím není známo. Objevily se i spekulace, že by jeho autorem mohla být přímo čínská vláda, která se tímto způsobem mohla pokusit zabránit veřejné diskusi o probíhajícím soudním procesu s kdysi prominentním komunistickým činitelem Po Si-lajem.

Celkově bylo prý postiženo více než osm milionů stránek s národní doménou nejvyššího řádu .cn, včetně populární sociální sítě Weibo, která je čínskou obdobou Twitteru.

Podle expertů se jednalo o DDoS útok (distributed denial-of-service attack), při němž se hackeři snaží zahltit server velkým množstvím požadavků, které způsobí, že se server stane nedostupným pro normální uživatele.

Vládní agentura Čínské internetové informační centrum (CNNIC) uvedla, že se jednalo o "vůbec největší DDoS útok" na čínský systém doménových jmen.

Podle Čínského internetového informačního centra útok přišel ve dvou vlnách: první napadení domén s koncovkou .cn bylo zaznamenáno v neděli časně ráno, druhé pak o dvě hodiny později.

Spojené státy opakovaně obviňují Čínu z hackerských útoků na internetové stránky amerických vládních agentur či amerických firem. Peking tato obvinění odmítá a prohlašuje, že Čína sama je častou obětí hackerů.

Související