Venezuelské úřady tvrdí, že překazily atentát na prezidenta Nicoláse Madura. V úterý o tom informovala agentura DPA s tím, že vraždit chtěli dva kolumbijští mladíci.

Prezident Maduro je přesvědčen, že byl terčem vražedného komplotu. Spiklence je podle něj třeba hledat v řadách venezuelské opozice, ale také ve Spojených státech. Madurovi političtí oponenti to považují za "pohádku", které nikdo nevěří.

Maduro uvedl, že pokud by byl zabit, uvrhlo by to tuto jihoamerickou zemi do chaosu. "Vyvolalo by to občanskou válku," prohlásil s tím, že cílem bylo z Venezuely učinit druhou Sýrii, Egypt či Libyi. Domnívá se, že za komplotem stojí pětaosmdesátiletý proticastrovský kubánský exulant Luis Posada Carriles, který žije v USA a o jehož vydání kvůli obviněním z terorismu Havana i Caracas usilují.

Dvojici ve věku 18 a 21 let zadržela venezuelská policie v hotelu v metropoli. U sebe podle ministerstva vnitra měli střelné zbraně, vojenské uniformy a fotografie Madura a předsedy venezuelského parlamentu Diosdada Cabella.

Aktuální případ údajného atentátu na prezidenta není první. Již v červenci venezuelská vláda informovala, že zmařila plánované vraždy Madura a Cabella. Tehdy za nimi podle Caracasu stály jisté osoby z Miami, Panamy a Kolumbie.

Související