Občanská válka v Sýrii trvá už více než dva roky. Bílý dům je jednoznačně přesvědčený, že syrský prezident Bašár Asad, na jehož odstoupení trvá opozice, sáhl k použití chemických zbraní. Situace je ale podle libanonského publicisty působícího v Česku Hassana Ezzedineho nepřehledná.

Útok ze strany USA by mohl zamíchat vztahy na celém Blízkém východě. Mezi spojence syrského režimu patří Írán a hnutí Hizballáh, které znamenají dlouhodobou hrozbu pro Izrael. "Kdyby byl Hizballáh podpořený Íránem napaden v Sýrii a bylo to pro ně vojensky zdrcující, tak se budou snažit nějak tomu bojišti ulehčit. Otevřít nové bojiště napadením Izraele," myslí si Hassan Ezzedine.

Jak lze nyní popsat politickou situaci uvnitř Sýrie?

Je dost vážná, je tam válka a může se stát cokoliv, protože zatím není žádné východisko, se kterým by obě strany souhlasily.

Mohla by být řešením právě intervence ze strany Spojených států?

Ani tohle není řešení, protože to bude spíše eskalovat situaci a mohou do toho vstoupit další faktory. Situace je nepřehledná, nevíme, jak budou reagovat Írán nebo Rusko, které má v oblasti také svá vojenská plavidla a základny. Na straně Bašára Asada stojí i Čína a Hizballáh podporovaný Íránem.

Nevíme ani, jak bude reagovat Izrael, pokud by byl napaden Íránem nebo Hizballáhem. Ti zatím vyhrožují, že pokud přijde vojenský úder, tak nebudou nečinně přihlížet, ale nevíme, co udělají.

Na druhou stranu je potřeba, aby Západ nějakým způsobem varoval před použitím chemických zbraní.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.