Chemický útok z 21. srpna na damašském předměstí Ghúta sice stále vyvolává řadu otazníků, jedna věc se už ale zdá být jistá: za smrtí stovek civilistů je nervová bojová látka, s největší pravděpodobností sarin.

Ve skutečnosti to zřejmě nebylo jeho první nasazení v syrské občanské válce. Už začátkem června mluvčí britské vlády tiskovým agenturám sdělil: "Testovali jsme fyziologické vzorky, které jsme získali ze Sýrie. Tyto vzorky odhalili přítomnost sarinu."

Jenže použití chemických bojových látek klasifikuje Úmluva o zákazu chemických zbraní z roku 1993 jako válečný zločin. Nepodepsalo ji jen 5 států - a mezi nimi je i Sýrie (dalšími jsou Severní Korea, Jižní Súdán, Angola a Egypt).

A i když o skutečném pachateli útoku jsou stále pochybnosti, samotná existence této zbraně představuje bezpečnostní riziko, neboť mezinárodní úmluvy sarin považují za prostředek hromadného ničení.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.