Ruský malíř Konstantin Altunin, jehož obraz zesměšňující prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrije Medveděva v pondělí zabavila v petrohradské galerii policie, utekl do Francie a požádal tam o azyl. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP.

Policisté vyzbrojení kalašnikovy vtrhli v pondělí večer do malé soukromé galerie ve druhém největším městě Ruska a zkonfiskovali tam některá výtvarná díla. Nesdělili přitom, jaký zákon majitel porušil, podle ruského právního řádu ale v zemi hrozí za urážku veřejného činitele až roční vězení.

Altuninovo kontroverzní dílo zobrazuje Vladimira Putina v bílorůžové noční košili, jak se dotýká vlasů Dmitrije Medveděva, který je pouze v podprsence a kalhotkách.

Další zabavený obraz například zachycuje člena vedení Petrohradu Vitalije Milonova s obličejem zbarveným do duhové vlajky, která je symbolem gayů a leseb. Mironov je autorem zákona, který v Petrohradě zakázal "propagaci homosexuality a pedofilie" ještě předtím, než tak v celostátním měřítku učinil ruský parlament.

Po razii, následované uzavřením galerie, 45letý Altunin bez meškání odletěl do Francie. V Rusku přitom zanechal manželku a dvouletou dcerku. "Včera (ve středu) jsem zašel na prefekturu a podal žádost o azyl," sdělil ve čtvrtek telefonicky agentuře AFP z Paříže.

"Lidé, kteří zorganizovali moji výstavu, byli předvedeni na policii. Když jsem se to dozvěděl, rozhodl jsem se koupit letenku a okamžitě opustit zemi. Musel jsem si na to půjčit peníze," dodal malíř.

Související