Finská vláda oznámila výrazné změny ve svém sociálním systému, který byl dosud jedním z nejštědřejších na světě. Úsporná opatření plánuje kabinet přijmout kvůli tomu, aby si Finsko zachovalo úvěrový rating na nejvyšším možném stupni AAA i přesto, že ekonomika se zpomaluje a populace v zemi stárne, uvedla agentura Reuters.

Finský kabinet oznámil, že v roce 2025 bude v zemi věk odchodu do důchodu 62,4 roku, zatímco doposud byl 60,9 let. Rovněž chce zatlačit na obce, aby urychlily reformu zdravotní péče. O své výhody přijdou i studenti, vláda jim chce snížit finanční příspěvky, aby je přiměla hledat si práci dříve.

Podobné to bude s příspěvky na péči o dítě. Ty se rovněž změní, aby měly matky mnohem větší motivaci vrátit se dříve do práce, uvádí se v prohlášení kabinetu.

Změny nejspíš nenastanou okamžitě a vyvolají určitě velký odpor u některých voličů. Vláda se na novém plánu shodla po více než týdenním vyjednávání, některé strany vládní koalice byly totiž zprvu proti.

Kabinet premiéra Jyrkiho Katainena změny oznámil společně s návrhem rozpočtu pro rok 2014, který činí 53,9 miliardy eur (1,38 bilionu korun). Jde o menší částku než pro letošek, kdy byl rozpočet 55,1 miliardy eur (1,42 bilionu korun).

Související