Polsko se jako poslední země Evropské unie definitivně zřeklo trestu smrti. Prezident Bronislaw Komorowski podepsal tento týden protokol evropské úmluvy zakazující trest smrti za všech okolností, informovala polská média.

Polský trestní řád již v roce 1998 nahradil trest smrti doživotím, právní předpisy jej však dosud výslovně nezakazovaly.

Pro Polsko byl dosud závazný šestý protokol Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Tato část smlouvy sjednané v rámci Rady Evropy sice zakazuje trest smrti, ponechává však tuto možnost pro válečný stav či bezprostřední ohrožení země.

Za všech okolností jej pak ruší protokol číslo 13, který Polsko formálně podepsalo již v roce 2002, kdy vznikl, ratifikaci však polský parlament stále odkládal a Rada Evropy za to zemi několikrát kritizovala.

Sejm i Senát schválily ratifikaci protokolu v průběhu letních prázdnin a v úterý svým podpisem tuto kapitolu polské historie definitivně uzavřel prezident Komorowski.

Poslední člověk byl ve čtyřicetimilionové zemi popraven oběšením za brutální znásilnění a vraždu v roce 1988, tedy ještě v době komunistické totality.

Několik měsíců poté vláda vyhlásila moratorium na vykonávání poprav a v roce 1998 v polském právním řádu trest smrti nahradilo doživotí. Ústava však absolutní trest výslovně nezakazuje. Formálně jej tedy Polsku zapověděla až nyní evropská smlouva.

Konzervativní strana Právo a spravedlnost, která je podle posledních průzkumů voličských preferencí nejsilnější politickou formací, se netají snahou o jeho znovuzavedení pro zvláště těžké zločince.

Protokol o úplném zákazu trestu smrti nepodepsaly do dneška tři členské země Rady Evropy: Arménie, Ázerbájdžán a Rusko.

V Česku zakazuje trest smrti Listina základních práv a svobod, kterou přijal ještě parlament Československa v roce 1991. V rámci trestního řádu jej již v roce 1990 nahradilo doživotí. V letech 1918 - 1989 bylo v Československu popraveno přes tisíc lidí, poslední z nich v červnu 1989.