Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu označil obvinění Damašku z užití chemických zbraní za "nehorázný nesmysl". Požádal, aby USA předložily důkazy pro svá tvrzení v Radě bezpečnosti OSN. Moskva by podle prohlášení ruské diplomacie jakoukoliv americkou vojenskou akci proti Sýrii s pominutím Rady bezpečnosti OSN považovala za "akt agrese".

"Za situace, kdy syrská armáda (vládní vojska) je v ofenzivě, je nehoráznou hloupostí hovořit o tom, že syrská vláda použila chemické zbraně," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Ruský prezident současně navrhl, aby se o situaci v Sýrii hovořilo na summitu G20, který se uskuteční koncem příštího týdne v Petrohradu.

Francouzi jsou většinou proti

Americkou administrativu podporuje francouzský prezident François Hollande, nicméně lidé v zemi galského kohouta jsou mnohem obezřetnější. Většina Francouzů je totiž proti účasti své země na případném vojenském zásahu v Sýrii.

Neschvaluje ho 64 procent lidí, ukázal průzkum, o němž informovala agentura Reuters. Francie je vedle Spojených států hlavním zastáncem vojenské odpovědi na údajné použití chemických zbraní režimem Bašára Asada.

Francouzský prezident François Hollande v pátečním telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Barackem Obamou zdůraznil, že Francie je pevně odhodlána reagovat na útok, který podle obou zemí bezpochyby provedl Asadův režim. Elysejský palác krátce poté vydal prohlášení, podle kterého oba prezidenti vyzvali mezinárodní společenství k "tvrdému vzkazu" pro syrský režim. O jeho konkrétní podobě však Obama dosud nerozhodl.

Související