Sesazený egyptský prezident Muhammad Mursí bude souzen za podněcování k násilí a k vraždě demonstrantů protestujících před jeho palácem v době jeho působení v úřadu. V neděli tak rozhodl egyptský prokurátor. Termín zahájení procesu podle agentury DPA zatím nebyl stanoven.

Před trestní soud v Káhiře bude Mursí postaven společně se 14 dalšími členy islamistického Muslimského bratrstva. Obvinění podle agentury Reuters zahrnují "páchání násilí a podněcování k zabíjení a násilí".

Mursího, který vzešel z řad Muslimského bratrstva, odstavila po roce jeho působení v prezidentském úřadu 3. července armáda. Muslimské bratrstvo proti svržení pořádá v celé zemi protesty a označuje ho za puč.

Případ, v němž bude Mursí souzen, se datuje k jednomu z nejhorších výbuchů násilí za dobu jeho zhruba ročního prezidentství. Nejméně 100 000 protestujících se loni 4. prosince sešlo před prezidentským palácem, aby protestovalo proti Mursího dekretu zajišťujícího nenapadnutelnost jeho rozhodnutí a proti spornému návrhu ústavy, který byl ve spěchu schválen parlamentem s převahou islamistů. Protestující požadovali, aby Mursí odvolal plánované referendum.

Druhý den islamistické skupiny a Mursího stoupenci zaútočili na protestující, kteří se před prezidentským palácem utábořili, což vyústilo v krvavé pouliční bitky, po nichž zůstalo nejméně deset mrtvých. Odpůrci Mursímu zazlívali, že se při obraně svého paláce spoléhá na organizované gangy.

Vyšetřování prokuratury podle egyptské agentury Mena ukázalo, že Mursí požádal republikánskou gardu a ministra odpovědného za policii, aby protest před palácem ukončili. Ti to ale odmítli kvůli obavám z krvavé konfrontace. Mursího lidé pak údajně svolali své stoupence, aby protest rozehnali násilím.

Muslimské bratrstvo a jeho politické křídlo popírají, že by násilím umlčovaly kritiku a ze zahájení násilných střetů obviňují své oponenty.

Mubárak čeká ve vojenské nemocnici

V Egyptě se před soudem zpovídá také někdejší dlouholetý prezident Husní Mubárak, a to z údajné spoluviny na smrti zhruba osmi stovek demonstrantů při protivládních protestech v roce 2011. Mubárak byl v srpnu propuštěn z vyšetřovací vazby a nyní pobývá pod policejním dohledem ve vojenské nemocnici.

Podle DPA policie v governorátu Mínja ve středním Egyptě v neděli zatkla dalších šest členů Muslimského bratrstva.

Prozatímní prezident Adlí Mansúr kromě toho jmenoval 50 členů nové ústavní rady, která má připravit změny v ústavě schválené islamisty. V radě zasedají mimo jiné umělci, spisovatelé, mladí aktivisté, bývalý prezidentský kandidát Amr Músá či zástupci křesťanské koptské církve.