První setkání prezidentů Vladimira Putina a Baracka Obamy na summitu G20 bylo jedním z nejočekávanějších okamžiků celé akce.

Původně se oba státníci měli setkat na oficiální dvoustranné schůzce nejvyšší úrovně. Kvůli udělení azylu Edwardovi Snowdenovi, muži, který vyzradil praktiky amerických bezpečnostních služeb, ji ale Obama před měsícem zrušil. Mluvilo se dokonce o mentalitě studené války.

Před summitem se tipovalo, jestli si prezidenti obou mocností vůbec podají ruku. Nakonec si je podali. Ale nic víc.

Nejdůležitější podání rukou sezony zachytili fotografové. Bylo krátké a proběhlo téměř bez emocí.

Vybrali jsme pro vás devět snímků, které zachycují vše, co se v tu chvíli dělo:

1. Obama přijíždí

Vladimir Putin víta Baracka Obamu v Petrohradu

Barack Obama přijel na summit v Petrohradě ze Švédska. Zpravodajské agentury k tomu informovaly, že jde o vůbec prvního amerického prezidenta, který Švédsko v rámci oficiálních cest navštívil.

2. Putin v očekávání

Vladimir Putin víta Baracka Obamu v Petrohradu

Na setkání Obamy a Putina na summitu už čekali fotografové i novináři. Očekávali podání ruky a pár zdvořilostních vět, což se potvrdilo.

3. Putin se sklopenou hlavou

Vladimir Putin víta Baracka Obamu v Petrohradu

Přivítání to bylo chladné, stejně jako současný vztah Ruska a Spojených států, komentovala jej média.

4. Ruce se přibližují...

Vladimir Putin víta Baracka Obamu v Petrohradu

Důvodem roztržky mezi Putinem a Obamou je Edward Snowden. Ten začátkem června informoval svět o tajném protiteroristickém programu Prism, v rámci něhož americká bezpečnostní agentura NSA sleduje miliony lidí po celém světě.

5. ... a je to tady

Vladimir Putin víta Baracka Obamu v Petrohradu

Ve spolupráci s některými technologickými firmami i s britskou tajnou službou NSA sledovala internetovou komunikaci uživatelů, odposlouchávali vrcholné představitele několika států a zaměřili se i na telefonické rozhovory organizací jako OSN nebo EU.

6. Povinný úsměv

Vladimir Putin víta Baracka Obamu v Petrohradu

Jeden oficiální úsměv pro novináře. Ti ho ale popsali jako chladný a nucený. Namísto odvolané schůzky mezi čtyřma očima se oba státníci během oficiálního programu věnovali představitelům jiných zemí.

7. Obama cosi říká Putinovi

Vladimir Putin víta Baracka Obamu v Petrohradu Několikaminutové vítání Obamy v prezidentské rezidenci proběhlo přesně podle očekávání. Přímé pohledy do očí střídaly hrané úsměvy. 

8. A Putin si myslí své

Vladimir Putin víta Baracka Obamu v Petrohradu

Obama začátkem srpna, jen několik hodin před tím, než skutečně odvolal soukromou schůzku s Putinem, hovořil v noční talk show Jaye Lena o mentalitě studené války, ke které se Kreml rozhodnutím o přidělení přechodného azylu Snowdenovi vrací. 

9. Obama odchází, Putin zůstal sám

Vladimir Putin víta Baracka Obamu v Petrohradu

Když do Petrohradu přijela německá kancléřka Angela Merkelová, Putin ji srdečně vítal. Našli si i chvilku na krátký spontánní rozhovor. Nic takového se v případě příjezdu Obamy nekonalo - americký prezident prostě přijel, podal svému protějšku ruku, usmáli se do objektivů, vyměnili si pár běžných neosobních frází... a zase odešel. Aniž by se za ním Putin jen na chvíli otočil.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.