Ukrajinská opozice v Česku připravovala provokační akci, jejímž cílem bylo vyrobit důkazy o podílu prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče na vraždě vlivného politika a podnikatele Jevhena Ščerbaně v roce 1996.

Páteční vydání kyjevského listu Segodňa cituje prvního náměstka ukrajinského generálního prokurátora Renata Kuzmina, podle kterého jsou informace o "diskreditační akci" ještě neprověřené a je potřeba je dál zkoumat.

Miliardář Ščerbaň, poslanec a šéf vlivné ukrajinské finanční skupiny, byl spolu se svou manželkou zastřelen na letišti v Doněcku. Z vraždy bylo o šest let později obviněno osm lidí, z nichž tři byli odsouzeni na doživotí.

Vyšetřování jeho smrti bylo uzavřeno počátkem letošního roku s tím, že zločin si objednala vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková. Bývalé premiérce by v případě odsouzení hrozilo doživotí.

Tymošenková obvinění rozhodně odmítá, podle jejích obhájců mohl mít ve zločinu prsty Janukovyč, její hlavní politický oponent.

"Motiv k vraždě Ščerbaně měl Janukovyč. Čtyři měsíce po Ščerbaňově smrti se stal gubernátorem Doněcké oblasti, což by se za Ščerbaňova života nikdy nestalo," prohlásil letos v lednu advokát Serhij Vlasenko.

Kuzmin v rozhovoru pro list Segodňa řekl, že v Praze se s lidmi Tymošenkové sešel bývalý major ukrajinské prezidentské ochranky Mykola Melnyčenko. Obdržel od nich návrh, aby část důkazů, jež má prý k dispozici, zfalšoval tak, aby se podezřelým ve Ščerbaňově kauze stal Janukovyč. "Všechno je to třeba objasnit," řekl Kuzmin, aniž dodal další podrobnosti.

S Melnyčenkem se v Praze setkal manžel Tymošenkové Oleksandr, který v České republice loni získal azyl. Sám Tymošenko letos v květnu časopisu Forbes řekl, že návrh na obvinění Janukovyče z vraždy mu předložil Melnyčenko. S bývalým majorem ochranky se ale jako s nedůvěryhodnou osobou odmítl bavit a víckrát se s ním nesešel.

Podle Kuzmina se v Česku chystaly i další provokace, včetně spiknutí proti jeho osobě. Prokurátor bez dalších podrobností uvedl, že mělo být dojednáno jeho zatčení při loňské služební cestě do Spojených států.

Stížnost Obamovi

Prokurátor Kuzmin se výrazně angažoval v takzvané plynové kauze, při níž byla Tymošenková před dvěma lety odsouzena k sedmi letům vězení. Loni v říjnu sám oznámil, že mu americké úřady odebraly vstupní vízum. Na protest proti tomuto kroku si prý stěžoval dopisem prezidentu Baracku Obamovi. Odebrání víz označil za komplot ukrajinské opozice.

V rozhovoru pro Segodňa Kuzmin dále uvedl, že v tomto týdnu v Praze pobývala ukrajinská skupina státních žalobců vedená generálním prokurátorem Viktorem Pšonkou. Prokurátoři podle Kuzmina požádali o výslech bývalého ukrajinského ministra hospodářství Bohdana Danylyšyna, který v roce 2011 dostal v České republice azyl.

Na Ukrajině byl obžalován z mnohamilionových finančních machinací. Při podvodech se státními zakázkami měl podle žalobců způsobit státu škodu ve výši 31,9 milionu hřiven (76,8 milionu korun).

Podle Pšonkovy náměstkyně Lilije Frolovové výslech Danylyšyna provedla česká strana a ukrajinští vyšetřovatelé mu byli přítomni. Sám Pšonka při výslechu nebyl.

O pobytu generálního prokurátora Ukrajiny na svých webových stránkách v minulých dnech informovalo Nejvyšší státní zastupitelství ČR a ministerstvo spravedlnosti. Oznámily, že s Pšonkou v úterý jednali nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ministryně Marie Benešová. O výslechu Danylyšyna se jejich informace nezmiňují.