Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí prohlásil, že syrský prezident Bašár Asad může odvrátit zásah v Sýrii, pokud do týdne odevzdá chemické zbraně mezinárodnímu společenství. Kerry se tak podle agentury AP vyjádřil při návštěvě Británie, kde se sešel se svým protějškem Williamem Haguem.

Uvedl také, že konflikt v Sýrii potřebuje především politické, nikoli vojenské řešení. Americké ministerstvo zahraničí později uvedlo, že Kerryho vyjádření bylo řečnickou poznámkou, naznačující nepravděpodobnost toho, že by se Asad vzdal chemických zbraní.

"Kerryho řečnická poznámka měla vyjádřit nepravděpodobnost toho, že by se Asad zřekl chemických zbraní, jejichž použití popírá. Kerry chtěl naznačit, že tomuto brutálnímu diktátorovi, který si v minulosti nezodpovědně zahrával s fakty, nelze věřit, že by odevzdal chemické zbraně. Jinak by tak učinil již dávno. Proto svět nyní čelí této situaci," řekla mluvčí ministerstva.

USA podezírají Asadův režim z použití chemických zbraní proti povstalcům a civilistům a chtějí jej potrestat krátkým vojenským úderem. Kerry zopakoval, že Washington má přesvědčivé důkazy o tom, že Asad chemický útok podnikl.

Chemické zbraně mají podle něj v Sýrii pod kontrolou pouze tři lidé - prezident Asad, jeho bratr Máhir a jistý nejmenovaný generál. "Chemické zbraně v Sýrii jsou pod přísnou kontrolou Asadova režimu.

Kontrolu nad pohyby a použitím těchto zbraní mají Bašár Asad, jeho bratr Máhir Asad a jistý generál," konstatoval šéf americké diplomacie na tiskové konferenci s Haguem.

Kerry reagoval na tvrzení syrského vůdce, který v neděli v rozhovoru pro televizi CBS popřel, že by stál za použitím chemických zbraní v občanské válce v Sýrii a že by měl cokoli společného s chemickým útokem na Damašek z 21. srpna. Bílý dům tento masakr, při němž zahynuly stovky lidí, připisuje Asadovi.

V posledních dnech se objevily spekulace, že chemické útoky vedly některé složky syrské armády bez přímého Asadova souhlasu.

"Asadův režim je Asadův režim a tento režim vydává rozkazy. My jsme zachytili vysoké představitele (Asadova) režimu, jak udílejí nařízení pro přípravu chemického útoku a angažují se v těchto přípravách," podotkl Kerry.

Podle jeho slov by Asad mohl krizi jednoduše vyřešit tím, že by chemické zbraně "do posledního kusu" předal mezinárodnímu společenství. Kerry však vyjádřil hluboké pochybnosti, že syrský prezident takový krok učiní. "To (Asad) nehodlá udělat," řekl šéf americké diplomacie.

Bez iluzí s britskou podporou

USA přesvědčují své spojence o nezbytnosti vojenského zásahu proti syrskému režimu. K odvetné akci nemají souhlas Rady bezpečnosti OSN a zatím ani nedokázaly dát dohromady širší koalici na její podporu. Není ani jasné, zda intervenci schválí tento týden obě komory amerického Kongresu.

Kerry zdůraznil, že Washington si je vědom toho, že syrský konflikt si žádá především politické řešení. "Spojené státy, prezident (Barack) Obama, já a další se shodujeme na tom, že ukončení konfliktu v Sýrii si žádá politické řešení. Neděláme si iluze, že by (konflikt) mohl být vyřešen pouze vojensky," uvedl Kerry.

Britský ministr zahraničí Hague Kerryho ujistil, že Spojené státy mají "britskou naprostou diplomatickou podporu" ve svém záměru podniknout vojenský útok na Sýrii. Zároveň ale připomněl, že britská vláda respektuje postoj britského parlamentu, který se vyslovil proti britské účasti v případném zásahu proti Damašku. Kerry ubezpečil Hagua, že zamítavé stanovisko parlamentu nijak nepoškodilo výjimečné americko-britské vztahy.