Rumunský premiér Victor Ponta v pondělí vyslyšel odpůrce plánovaného kanadského dolu na zlato a projekt budování největšího zlatého dolu v Evropě zamítl. Záměr počítal s odstraněním čtyř hor, což by podle kritiků zcela změnilo okolní krajinu.

Podle příznivců dolu by plánovaná výstavba v chudé oblasti na severozápadě země zase znamenala pracovní příležitosti a investice.

Oponenti ale tvrdí, že těžba žlutého kovu za použití kyanidu bude představovat riziko pro životní prostředí.

"Zachraňte Rošiu Montanu," skandovaly v neděli tisíce odpůrců dolu v rumunském hlavním městě Bukurešti. Rošia Montana je město, kde by se důl měl nacházet.

Zlato se v oblasti těží více než 2000 let. Rumunští poslanci by podle odpůrců neměli schválit legislativu, která důl označuje jako "zvláštní státní zájem".

Proti schválení právní normy demonstrovalo i 6 tisíc lidí ve městě Kluž nedaleko místa plánovaného dolu.

V Rošii Montaně naopak tisíce havířů využily každoročního shromáždění u příležitosti Dne horníků a vyzývaly parlament, aby vznik dolu umožnil, uvedla místní média. Tamní radnice odhadla účast na 10 tisíc lidí.

Velký odpor vůči záměru by však podle premiéra měl vést k jeho zamítnutí. "Musíme rychle zahájit proces odmítnutí v Senátu, poté v dolní komoře (parlamentu). Jelikož je jasné, že většina (lidí) je proti projektu, je zbytečné v něm pokračovat," řekl Ponta.

Slíbil, že se pokusí najít jinou možnost, jak v oblasti zlepšit zaměstnanost. Proti vládnímu návrhu zákona, který by spornou těžbu umožnil, demonstrovali mnozí Rumuni i v předešlých dnech.

 Zlato a stříbro chce v oblasti těžit kanadská společnost Gabriel Resources.

Související