Německým politickým stranám před letošními parlamentními volbami, které se uskuteční za necelé dva týdny, výrazně ubyly velké sponzorské dary.

Podle deníku Die Welt získaly do konce srpna od velkých přispěvatelů celkem 1,5 milionu eur (zhruba 39 milionů Kč), zatímco před čtyřmi roky měly ve stejnou dobu k dispozici 5,5 milionu eur (dnes 142 milionů Kč).

Nedostatkem peněz na lákání voličů německé strany přesto netrpí, neboť jim přibývá menších dárců. Na volební kampaně tak vynaloží až desítky milionů eur.

Přízni velkých mecenášů se letos nejvíce těší favorizovaní křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové, kteří od štědrých podporovatelů dostali 720 000 eur. Se značným odstupem za nimi jsou jejich hlavní rivalové, sociální demokraté (SPD), kteří si zatím připsali velké finanční příspěvky ve výši 287 000 eur. Přes 100 000 eur mají podle Die Welt na kontě také vládní liberálové (FDP) a křesťanští socialisté (CSU) a mimoparlamentní Marxisticko-leninská strana Německa.

Toto krajně levicové uskupení, které v roce 2009 dostalo jen 0,1 procenta hlasů, získalo 110 000 eur od jediného dárce, svého kandidáta Lüdera Möllera. Novinářům řekl, že tak chce přispět k tomu, aby "byla definitivně odstraněna chudoba tohoto světa a likvidace životního prostředí". Peníze prý pocházejí z dědictví po strýci.

Nejštědřejší jsou automobilky a zaměstnavatelé

Za velký příspěvek politické straně se v Německu považuje částka od 50 000 eur (1,3 milionu Kč), kterou dotyčná formace musí bezodkladně ohlásit dolní parlamentní komoře, Spolkovému sněmu. Dary mezi 10 000 a 50 000 eury strany zveřejňují později v účetních zprávách. Sumy pod 10 000 eur konkrétně uvádět nemusí.

Podle odhadů expertů se celková výše velkých sponzorských příspěvků pro strany letos vyšplhá na zhruba 2,2 milionu eur (okolo 57 milionů Kč). V roce 2009 to bylo 6,5 milionu eur (168 milionů Kč). K nejštědřejším dárcům patří tento rok automobilový průmysl a svazy zaměstnavatelů, téměř půl milionu eur přišlo podle nevládní organizace LobbyControl od jednotlivců.

Zatímco příspěvků nad 50 000 eur německým stranám ubývá, plní stále častěji jejich pokladny nižší sumy. Dokládá to příklad vládní CDU, která v roce 2010 dostala dary do 50 000 eur v celkové výši kolem 18 milionů eur, o rok později takto strana Merkelové obdržela už 22 milionů eur.

Menší dary komplikují kontrolu účetnictví

Soupeři o místa ve Spolkovém sněmu si tak mohou dovolit nákladné předvolební kampaně. Nejvíce na ni plánuje vynaložit opoziční SPD - 23 milionů eur (594 milionů Kč), CDU dá 20 milionů eur (516,5 milionu Kč). Rozpočty ostatních parlamentních stran na předvolební boj nejdou pod čtyři miliony eur (103 milionů Kč).

Nový trend ve finanční podpoře politických stran v Německu potvrzují i odborníci a sledují ho s obavami. "Jsme svědky odklonu od velkých příspěvků k menším dotacím. Není z něj ale přitom zřejmé, zda z byznysu do politiky proudí méně nebo více peněz," tvrdí expert Transparency International Michael Koss.

"V mnoha oblastech nemáme tušení, odkud ty peníze přicházejí. Například v účetních zprávách nebývá sponzorování detailně rozvedeno a nám nezbývá, než se dohadovat," dodal.

Související