Indie v neděli uskutečnila historicky druhou úspěšnou zkoušku rakety dlouhého doletu Agni-V, která může nést jaderné hlavice a má dolet 5000 kilometrů. Informovala o tom agentura Reuters. Poprvé byla tato střela, která by mohla zasáhnout čínská města Peking a Šanghaj i také většinu případných cílů v Evropě, testována loni v dubnu.

Mluvčí indické Organizace pro výzkum a rozvoj obrany (DRDO) Ráví Gupta prohlásil, že nejnovější test rakety Agni-V znamená další krok k zařazení této střely do arzenálu indické armády, což se předpokládá v roce 2014 nebo 2015. Do té doby však musí střela projít ještě třemi nebo čtyřmi zkouškami.

Raketa Agni-V, která byla vypálena v neděli ráno místního času z testovacího střediska na ostrově u břehů východoindického státu Urísa, je největší oporou snahy Indie čelit regionální dominanci Číny. Mluvčí Gupta nicméně zdůraznil, že ostatní země by raketu neměly vnímat jako hrozbu. "Vyhlásili jsme politiku, že nezaútočíme jako první. Náš program má pouze zastrašovací charakter," dodal.

V raketovém závodě před Indií vede Čína; disponuje mezikontinentálními balistickými střelami, které jsou schopné zasáhnout celé indické území. V arzenálu Indie je nyní raketa s nejdelším doletem Agni-III s dosahem 3500 kilometrů, která by k velkým čínským městům nedolétla.

Třístupňová raketa Agni-V využívá pevné palivo a dokáže nést jadernou hlavici o váze až 1,5 tuny. Je vysoká 17,5 metru, startovní hmotnost je 50 tun. Je schopná nést několik hlavic, ale i vynést satelit na oběžnou dráhu. Indii vyšla údajně na 25 miliard rupií (7,6 miliardy Kč).

Indie má arzenál schopný zasáhnout celé území svého dlouhodobého rivala Pákistánu, v posledních letech se ale soustředí na tušenou čínskou hrozbu. Indie s Čínou v roce 1962 vedly válku a stále se přou o hraniční linie. Dillí Peking také podezřívá, že se v posledních letech snaží zvýšit svůj vliv v Indickém oceánu.