Po několikahodinovém úsilí se v pondělí v opravárenských loděnicích Zvezda v zátoce Bolšoj Kameň na ruském Dálném východě podařilo uhasit požár na jaderné ponorce Tomsk.

Podle sdělení ruského vojenského námořnictva radiace z ponorky neunikla, reaktor byl ještě před začátkem opravy odstaven. Zbraně na palubě ponorky údajně nebyly.

Hustý dým podle agentury Interfax začal stoupat z prostoru mezi dvěma plášti trupu ponorky. Patnáct hasičských týmů z tichooceánské flotily a z ministerstva pro mimořádné situace požár hasilo za pomoci pěny. Na místě byly i dva hasičské kutry a loď pro kontrolu radiace.

"Jaderná ponorka se nachází v opravě. Požár vypukl dnes ráno během svářečských prací," řekl agentuře RIA Novosti nejmenovaný zdroj z velení flotily. "Žádné nebezpečí nehrozí ani nejsou žádní zranění, radiační situace je v normě. Situace je plně pod kontrolou," zdůraznil. Dodal, že hned po vypuknutí požáru z ponorky organizovaně odešla její posádka.

Podle místní agentury PrimaMedia oheň vzplál v nádrži sloužící k vyvažování plavidla, kde začal hořet starý nátěr.

Když se svářeči pokoušeli plameny uhasit sami, ukázalo se, že hasičské přístroje jsou prázdné. Vzhledem k tomu, že hašení trvá už několik hodin, je zřejmě pravděpodobné, že vzplály i kabely a gumový povrch lodě.

Ponorka K-150 Tomsk třídy 949A Antěj (v kódu NATO Oscar II) byla postavena začátkem 90. let minulého století. Posledním plavidlem této třídy byla ponorka Kursk, která se potopila v srpnu 2000. Havárii tehdy nepřežil nikdo ze 118 lidí na palubě.

Související