Američan Edward Snowden, stíhaný v USA za špionáž a vyzrazení utajovaných informací, žije v ruském azylu na tajném místě pod ozbrojenou ochranou. Ruské televizi to řekl jeho advokát Anatolij Kučerena.

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb ale po Rusku inkognito cestuje a očekává návštěvu příbuzných z USA.

"Nikomu neřekneme, kde žije," prohlásil Kučerena v rozhovoru pro televizi RT, z něhož citovala agentura Interfax. "Jeho život v utajení je vzhledem k vysoké míře rizika pochopitelný. Odtajnit místo Snowdenova pobytu zatím není možné," dodal.

Snowden dostal začátkem srpna v Rusku roční azyl po víc než měsíčním pobytu v tranzitním prostoru mezinárodního moskevského letiště Šeremetěvo.

Tam se dostal po příletu z Hongkongu, kde novinářům vyzradil informace o americkému tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů. Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.

 

 

Snowden má podle Kučereny ozbrojenou ochranu, o jeho osobní bezpečnost se starají pracovníci soukromé bezpečnostní služby. Volně se po Rusku pohybuje, nikdo ho zatím při jeho cestách po zemi nepoznal. Ze Spojených států mají Snowdena brzy navštívit rodiče a prarodiče.

Kučerena potvrdil, že Američan zná ještě nějaká další tajemství, která dosud nezveřejnil. "Nepochybně je má, vždyť poměrně dlouho pracoval pro Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Je to schopný profesionál," konstatoval advokát.

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s poskytnutím azylu pro Snowdena s podmínkou, že zanechá "protiamerické činnosti" a nebude publikovat další informace poškozující USA. V médiích se od té doby některé další utajované informace objevily, podle lidí ze Snowdenova okolí je ale Američan předal novinářům ještě před získáním ruského azylu.

Související