Rusko znovu otevře svou vojenskou základnu v arktické oblasti. Návratem vojáků na břehy Severního ledového oceánu chce posílit své nároky na nerostné zdroje, které se v oblasti ukrývají, i zajistit bezpečnost nákladních lodí, které severskou námořní cestou putují.

"Naše jednotky odtud odešly v roce 1993. I přesto, že jde o velmi důležitou oblast Arktidy," prohlásil v pondělí podle státní agentury Itar-Tass prezident Vladimir Putin.

Námořní základnu na Novosibiřských ostrovech severně od Jakutska Moskva vyklidila z finančních důvodů.

Vedle nerostného bohatství, které ukrývá dno oceánu, se Rusko snaží ochránit i severní obchodní cestu, která se otevřela dopravě díky tání ledů.

Jen letos tudy Rusko už poslalo rekordní počet nákladních lodí. Před měsícem tudy také vůbec poprvé proplula čínská loď, která každým dnem dopluje do Rotterdamu.

Do regionu už připlulo deset válečných lodí, v čele s Petrem Velikým, křižníkem s jaderným pohonem. Cestu jim razily čtyři atomové ledoborce a ve výpravě bylo ještě sedm zásobovacích lodí.

Velitel flotily Vladimir Koroljov prohlásil, že posádka zatím na ostrovech, kde teploty padají až k minus 50 stupňům Celsia, vybudovala provizorní tábor, píše agentura AFP.

"Chystáme se tam nejen obnovit vojenskou základnu, ale zprovoznit i místní letiště pro potřeby záchranářů, vodohospodářů a meteorologů," uvedl Putin.

Zpátky na ruském území

Podle náměstka ministra obrany by letiště mělo být rozšířeno, aby na něm mohly po celý rok přistávat také nákladní letouny, citovala ho o víkendu agentura RIA Novosti. "Přijeli jsme tam – nebo přesněji vrátili jsme se – abychom tam zůstali, protože to je původně ruské území," dodal generál Arkadij Bachin.

Experti ale podle agentury Reuters nedávají ruským plánům velké naděje. Majitele plavebních společností odrazuje od severní cesty špatná infrastruktura na severu Ruska, bludné kry, nebezpečné úžiny, mělká moře a prudké větrné bouře v Severním ledovém oceánu.