Americká popová hvězda Cher odmítla nabídku ruských pořadatelů, aby zazpívala při slavnostním zahájení zimních olympijských her v Soči.

Důvodem odmítnutí je nesouhlas s úřední šikanou, které je v Rusku vystavena komunita homosexuálů. Zimní olympiádu bude černomořské letovisko hostit příští rok v únoru.

Ruským médiím to sdělili její manažeři.

Cher, jejíž rodina má arménské kořeny, hájí práva gayů a leseb dlouhodobě a nabídku na zájezd do Soči prý odmítla "obratem ruky".

Pozvat ji údajně měl její ruský "přítel-oligarcha", jehož jméno neprozradila.

Podle moskevského rozhlasu jde nepochybně o Sulejmana Kerimova, jednoho z nejbohatších ruských miliardářů, který se prý podílel na pořádání dvou jejích posledních koncertů.

Cher vadí ruský zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží, který už vyvolal protesty i dalších amerických celebrit, například Madonny či Lady Gaga.

Ve Spojených státech i v západní Evropě se v souvislosti s kontroverzním zákonem ozývají výzvy k bojkotu ruské olympiády či ruského zboží. V samotném Rusku ale zákaz propagace homosexuálních vztahů většina obyvatel schvaluje.

Kvůli kritice utekl do Francie

Na kritiku postoje ruské vlády vůči homosexuálům doplatil i ruský umělec Konstantin Altunin. Na konci letošního srpna do jedné petrohradské galerie vtrhli policisté a zabavili část jeho obrazů. Na nich mimo jiné vyobrazoval Vladimira Putina a Dmitrije Medveděva v dámském prádle.

Po razii Altunin bez váhání sedl na letadlo a odletěl do Paříže. Tam nyní čeká na udělení azylu.

Související