Rusko je stále toho názoru, že za srpnovým chemickým útokem v Sýrii mohla být opozice. Po setkání s francouzským ministrem zahraničí Laurentem Fabiusem to v úterý naznačil jeho ruský protějšek Sergej Lavrov.

Fabius to ale vyloučil. Podle něj "není o odpovědnosti Damašku pochyb".

Šéf francouzské diplomacie přijel přesvědčit ruské vedení o potřebě "silné" rezoluce Rady bezpečnosti OSN o syrských chemických zbraních. Základem připravované rezoluce je ruský plán na kontrolu a likvidaci syrských otravných látek.

S pohrůžkou násilné odvety za jeho neplnění ale Rusko nesouhlasí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov před zahájením besedy s Fabiusem prohlásil, že očekává "detailní" vysvětlení francouzského stanoviska. Zdůraznil zároveň, že jeho víkendové ujednání s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym žádný plán na potrestání Damašku neobsahuje.

Na tiskové konferenci po jednání oba státníci předvedli, že se jejich názory nijak nesblížily. Fabius se dovolával zprávy inspektorů OSN, která byla zveřejněna v pondělí, jako důkazu o vině Damašku na chemickém útoku.

"Když se podíváte na množství použitého sarinu, techniku útoku a také na další aspekty, pak nelze pochybovat o tom, že je za tím režim (syrského prezidenta Bašára) Asada," řekl Fabius.

Lavrov však prohlásil, že má Rusko "vážné důvody" domnívat se, že mohlo jít o "provokaci". Zpráva inspektorů OSN podle něj nezodpověděla všechny otázky Ruska k chemickému útoku z 21. srpna.

Ano odzbrojení, ne útoku, stojí si za svým Rusové

Rusko dosud svým vetem blokovalo veškeré pokusy o protisyrskou rezoluci Rady bezpečnosti. Pro novou rezoluci, která ukládá Damašku podřídit kontrole a následně zničit veškeré armádní chemické sklady, je ochotno zvednout ruku.

Nesouhlasí ale s návrhy USA, Británie a Francie, aby rezoluce odkazovala na sedmý článek Charty OSN umožňující použití síly v případě, že Sýrie svým závazkům nedostojí.

Lavrov k tomu na tiskové konferenci řekl, že při jednání v Ženevě bylo jasně řečeno, že to nebude rezoluce zaštítěná článkem 7 Charty OSN, která umožňuje potrestat neplnící stranu i silou.

Pohrůžku silou rezoluce podle stanoviska Moskvy obsahovat nesmí. Pokud by snad Sýrie v budoucnu ignorovala plán chemického odzbrojení, je podle názoru Ruska nezbytné začít jednat o další rezoluci, která by už možnost použití síly obsahovala.

Jak ale nedávno řekl sám Lavrov novinářům, obsah této hypotetické druhé rezoluce je "ve hvězdách". Moskva navíc bude trvat na tom, aby se případné syrské prohřešky prokázaly "na dvě stě procent".

Povstalci: Svět musí reagovat rychle

USA, Velká Británie a Francie považují zprávu inspektorů OSN za dostatečně průkaznou, aby se dalo říci, že chemický útok 21. srpna spáchaly vládní síly.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zprávu označil za "usvědčující a nevyvratitelný důkaz" a řekl, že je jasné, že byl v Sýrii spáchán válečný zločin.

Syrská opozice soudí, že svět nyní musí reagovat rychle. Vyzvala OSN, aby syrskou vládu pohnala k Mezinárodnímu trestnímu soudu. "Syrská koalice vyzývá OSN, aby skoncovala s kulturou beztrestnosti v Sýrii a aby zabránila režimu páchat další zločiny proti lidskosti," stojí v prohlášení syrské národní koalice.

Zpráva inspektorů sice výslovně žádnou ze stran z útoku neviní, ale popisuje, že sarin byl vypálen na cíl v hlavicích raket typu země-země z oblasti, kde jsou syrské vojenské základny. Připouští také, že důkazy mohly být zmanipulovány, protože byly nalezeny v oblasti, kterou kontroluje opozice.

USA, Británie a Francie však kladou důraz na ty části zprávy, které hovoří o typu raket, jejich dráze a o složení látky v jejich hlavicích. Podle těchto zemí jsou to důkazy o vině vlády.

Související