Rozsáhlý sběr údajů o telefonátech milionů lidí, který provádějí americké zpravodajské služby, je v souladu se zákonem. Vyplývá to z úterního verdiktu zvláštního amerického soudu dohlížejícího na tajné služby. Soud při svém rozhodování bral v úvahu odhalení učiněná bývalým spolupracovníkem zpravodajských služeb USA Edwardem Snowdenem.

Podle informací, které někdejší technik Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a Ústřední zpravodajské služby (CIA) Snowden v červnu vynesl na veřejnost, monitoruje NSA v rámci tajného sledovacího programu například záznamy o délce trvání hovorů nebo o telefonních číslech, mezi nimiž hovory probíhají.

Tato odhalení pobouřila část americké veřejnosti, politici včetně prezidenta Baracka Obamy však činnost zpravodajců vesměs hájili jako prevenci hrozby teroristických útoků.

Soud nyní rozhodl o tom, že každodenní sledování údajů o telefonátech milionů lidí neporušuje americké zákony na ochranu soukromí. Podle soudkyně Claire Eaganové přihlížel soud i ke Snowdenovým odhalením, bez ohledu na ně však považuje činnost zpravodajců za legální.

Třicetiletý počítačový expert Snowden získal dočasný azyl v Rusku. Spojené státy jej obvinily ze špionáže a snaží se dosáhnout jeho vydání.

Brazilskou prezidentku neuklidnil ani Obama

Kvůli zprávám o sledování její komunikace americkou tajnou službou zrušila brazilská prezidentka Dilma Rousseffová svou říjnovou státní návštěvu USA.

Informaci o sledování komunikace brazilské prezidentky s jejími poradci předal médiím bývalý technik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden. Podle něj se tajná služba zaměřovala nejen na komunikaci prezidentky s jejími klíčovými poradci, sledovací program byl navíc cílen například i na strategickou státní petrochemickou společnost Petrobras.

Rousseffová požadovala vysvětlení aféry od amerického prezidenta Obamy, s nímž se sešla před téměř dvěma týdny na summitu zemí G20 v Rusku. Brazilský deník O Globo však v úterý napsal, že s vysvětlením nebyla spokojena a proto cestu do Washingtonu odkládá.

Obama se podle Reuters v pondělí snažil rozhodnutí Rousseffové zvrátit v telefonickém rozhovoru, neuspěl však a Bílý dům odložení návštěvy potvrdil. Nový termín návštěvy zatím nebyl stanoven.

"Prezident řekl, že rozumí, a lituje znepokojení, které odhalení údajných amerických zpravodajských aktivit v Brazílii vyvolalo," uvedl v prohlášení Obamův mluvčí Jay Carney. Šéf Bílého domu podle něj chce s Rousseffovou dále řešit tuto aféru, aby přestala být překážkou v americko-brazilských vztazích.

Jakou konkrétní komunikaci brazilské prezidentky NSA monitorovala, není ze Snowdenových informací zcela zřejmé. "Ale z různých důvodů je jasné, že její komunikace zachycována byla, a to i s pomocí programu DNI Presenter, což je program, který NSA používá k otevírání a čtení e-mailů a internetových diskusí," řekl AP novinář Glenn Greenwald, který údaje od Snowdena zveřejňuje.

Související