Nejméně 55 lidí zahynulo při záplavách a sesuvech v Mexiku, kde na západním i východním pobřeží udeřily v neděli a pondělí dvě silné tropické bouře Ingrid a Manuel. Nejvíce obětí hlásí tichomořské letovisko Acapulco, které v úterý zahájilo evakuaci 40 000 turistů.

Acapulco bylo do úterý kvůli povodním prakticky odříznuto od světa. Ze zaplaveného mezinárodního letiště už zahájily odlety dvě společnosti, které evakuovaly převážně mexické turisty do nezasažených částí země.

Zatímco centrum města se v úterý pomalu vracelo k normálnímu životu, řada předměstí zůstávala nadále bez elektrického proudu či pitné vody. Podle úřadů potrvá nejméně do středy, než se povede zprovoznit hlavní příjezdovou silnici do města, kterou zavalilo více než 13 sesuvů půdy z okolních kopců.

Podle meteorologů Mexiko ještě nezažilo, aby tropické bouře najednou udeřily na západním i východním pobřeží. "Bouře postihly dvě třetiny celého území Mexika," řekl v pondělí ministr vnitra Miguel Ángel Osorio a označil záplavy za "historické".

Nejprve na pacifické pobřeží dorazila v neděli tropická bouře Manuel a potom na druhé straně země udeřil v pondělí v Mexickém zálivu hurikán Ingrid, který se na pevnině zmírnil na tropickou bouři.

 

Oba systémy postupem času nad pevninou dále zeslábly, ale přinesly silné deště, které vyvolaly v některých místech nejhorší záplavy za poslední desetiletí.

Již 55 lidí přišlo o život ve státech Veracruz, Guerrero (kde leží Acapulco), Puebla, Hidalgo, Michoacán a Oaxaca. Nejvíce bylo postiženo ve státě Guerrero, kde zahynulo 34 lidí, většina přímo v Acapulku. "Většinu obětí zde v Acapulku způsobily sesuvy půdy, které zcela pohřbily některé domy," řekl Constantino Gonzalez, představitel záchranářů ve státě Guerrero.

U města Xaltepec ve státě Veracruz na východním pobřeží sesuv půdy pohřbil dva domy a autobus a usmrtil 12 lidí. Po celém Veracruzu bylo evakuováno 23 000 lidí.

Související