Potyčka mezi poslanci vládní levicové strany Směr-SD premiéra Roberta Fica a zástupci opozice vypukla před úterní půlnocí ve slovenském parlamentu. Zákonodárci na mimořádné schůzi sněmovny jednali o návrhu opozice na vyslovení nedůvěry Ficovi.

Opozice, která nemá na odvolání premiéra dostatek hlasů, přišla s návrhem kvůli údajně nevýhodnému nákupu akcií slovenských plynáren SPP schválenému vládou. Mimořádná schůze byla ráno přerušena a bude pokračovat ve středu večer.

Důvodem k potyčce mezi dvěma skupinami poslanců byla papírová figurína premiéra Fica, kterou před řečnický pultík ve sněmovně postavili opoziční poslanci v úterý večer. Reagovali tak na rozhodnutí Fica a všech jeho ministrů odejít ze sněmovního sálu a debaty se neúčastnit.

Když se někteří z poslanců Směru-SD do sněmovny vrátili, snažili se figurínu zobrazující Fica ve fotbalovém dresu s nápisem "Usvědčený, daroval Slovensko zbohatlíkům" odnést. Několik zástupců opozice jim v tom chtělo zabránit a na chodbě se strhla bitka, v níž podle serveru sme.sk padaly rány pěstí.

"Byl jsem na vyšetření u lékaře, mám 1,5centimetrovou tržnou ránu na ústech," řekl ve středu sme.sk poslanec opoziční strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Jozef Viskupič.

Poslanci Směru měli vypít sto lahví alkoholu

Viskupič tvrdí, že tři z pětice útočníků poznal - byli jimi prý poslanci Jozef Valocký, Ivan Varga a Antonín Cicoň. Útočící poslanci byli údajně opilí a snažili se ho přehodit přes zábradlí na chodbě v předsálí. "Málem se jim to povedlo," stěžoval si Viskupič.

Server sme.sk ve středu uvedl, že v popelnici u budovy slovenské Národní rady našli poslanci opoziční strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti více než stovku prázdných lahví od alkoholu. V lahvích byla hlavně whisky, rum a víno.

Podle lídra strany Igora Matoviče opozici dala tip uklízečka, která lahve odnesla z místnosti, kde jedná poslanecký klub Směru. Právě jeho členové měli pod vlivem alkoholu napadnout Jozefa Viskupiče.

Nedůvěra kvůli nevýhodných akciím

Během noci se u řečnického pultu střídali opoziční poslanci, kteří Ficův odchod ze sněmovny označovali za projev zbabělosti a tvrdě kritizovali jeho postup v kauze SPP. Před sedmou hodinou ranní byla mimořádná schůze přerušena a pokračovat má ve středu v sedm hodin večer. Poslanci pak sněmovní sál vyklidili, papírová figurína premiéra v něm zůstala.

Důvodem návrhu vyslovit Ficovu kabinetu nedůvěru je záměr vlády odkoupit od českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH) jeho podíl v mateřské společnosti slovenských plynáren SPP. To je podle opozice pro stát nevýhodné kvůli ztrátám SPP při prodeji plynu.

"Pravicové vlády po privatizaci SPP vždy asistovaly cizím vlastníkům při zvyšování cen plynu. Nikdy nic neudělaly ve prospěch prostých lidí. Je absurdní, aby ti, kteří pomáhali zdražovat, dnes chtěli odvolávat vládu za to, že plníme vlastní programové prohlášení," hájil záměr svého kabinetu Fico.

Související