Dilma Rousseffová měla koncem října přiletět na státní návštěvu USA, a stát se tak první prezidentkou Brazílie, která od roku 1995 do Washingtonu na oficiální setkání přijede. Svou cestu ale zrušila, kvůli zprávám o sledování její komunikace americkou bezpečnostní službou. Podle agentury AP to v úterý oznámil prezidentský úřad.

Od jejího rozhodnutí ji prý neodradil ani osobní telefonát od amerického prezidenta Baracka Obamy, který slíbil, že všechno nechá vyšetřit. Nový termín schůzky zatím nebyl stanoven.

Informaci o sledování komunikace brazilské prezidentky předal médiím bývalý technik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden.

Podle něj se tajná služba nezaměřovala jen na komunikaci prezidentky s jejími klíčovými poradci, sledovací program byl ale navíc zacílen například na strategickou státní petrochemickou společnost Petrobras.

Ta má právě příští měsíc vybírat, kdo získá práva na výzkum zdrojů nerostného bohatství u břehů Rio de Janeira. Prezidentka k tomu podle BBC podotkla, že pokud se zprávy o sledování Petrobrasu potvrdí, šlo ze strany NSA o jasnou "průmyslovou špionáž".

Setkání na G20

Rousseffová požadovala vysvětlení aféry přímo od amerického prezidenta Obamy, s nímž se sešla před téměř dvěma týdny na summitu zemí G20 v Rusku. Brazilský deník O Globo ale napsal, že s vysvětlením nebyla spokojena, a proto cestu do Washingtonu odkládá.

Obama se podle Reuters v pondělí snažil rozhodnutí Rousseffové zvrátit v telefonickém rozhovoru, neuspěl však a Bílý dům odložení návštěvy následně potvrdil.

"Prezident řekl, že rozumí, a lituje znepokojení, které odhalení údajných amerických zpravodajských aktivit v Brazílii vyvolalo," uvedl v prohlášení Obamův mluvčí Jay Carney. Šéf Bílého domu podle něj chce s Rousseffovou dále řešit tuto aféru, aby přestala být překážkou v americko-brazilských vztazích.

Jakou konkrétní komunikaci brazilské prezidentky NSA monitorovala, není ze Snowdenových informací zcela zřejmé. "Ale z různých důvodů je jasné, že její komunikace zachycována byla, a to i s pomocí programu DNI Presenter, což je program, který NSA používá k otevírání a čtení e-mailů a internetových diskusí," řekl AP novinář Glenn Greenwald, který údaje od Snowdena zveřejňuje.

Související