Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro americkou zpravodajskou televizi Fox News vůbec poprvé přiznal, že Sýrie má chemické zbraně. Ujistil zároveň, že syrská vláda dodrží dohodu s Ruskem a USA a svůj chemický arzenál zničí.

Likvidace bude stát jednu miliardu dolarů a potrvá nejméně rok, odhadl Asad v interview pořízeném v úterý v Damašku. To FoxNews odvysílala ve středu večer.

Asad v rozhovoru naopak kategoricky popřel, že by jeho síly byly odpovědné za srpnový chemický útok u Damašku.

Bašár Asad ve svém vystoupení podle agentury Reuters uvedl, že jeho vláda je připravena odevzdat chemické zbraně kterékoliv zemi, která bude ochotná vzít na sebe riziko jejich převzetí.

"Jak jsem řekl, bude to vyžadovat spoustu peněz, zhruba jednu miliardu. Bude to velmi škodlivé pro životní prostředí. Jestli je americká administrativa připravena zaplatit takové peníze a převzít odpovědnost za převezení toxických látek do Spojených států, proč by to neudělali?" odpověděl Asad na otázku, zda by byl ochoten předat syrské chemické zbraně americké vládě.

Syrský prezident před týdnem podepsal dekret o přistoupení Sýrie k Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní.

V sobotu pak Spojené státy a Rusko dospěly k rámcové dohodě v otázce zničení syrských chemických zbraní. Podle ní musí Sýrie do týdne předat seznam svého chemického arzenálu a do poloviny příštího roku musí být chemické zbraně ze Sýrie odvezeny a zničeny. Experti ovšem pochybují, že se podaří tento plán v podmínkách občanské války v zemi realizovat.

Syrský prezident ale tvrdí, že jeho země není v občanské válce.

"Máme válku, nový druh války s deseti tisíci džihádisty více než 80 národností," řekl Asad. "Mohu vám říci, že 80 procent - a někteří říkají 90 procent, nemáme přesné údaje - těchto teroristů jsou členové Al-Káidy a jejích odnoží," dodal v rozhovoru vedeném v angličtině se dvěma významnými redaktory televize Fox News.

V této válce podle Asada zahynulo od jejího vypuknutí před dvěma a půl lety "deseti tisíce Syřanů" a 15 000 vládních vojáků. Ti zemřeli většinou při "teroristických útocích, sebevražedných atentátech a vraždách".

Sýrie se nepodvoluje hrozbám

Na zničení syrského chemického arzenálu Asad podle svých slov nepřistoupil kvůli americké hrozbě vojenského zásahu.

"Sýrie se nikdy nepodvoluje hrozbám. Spíše jsme odpověděli na ruskou iniciativu, z vlastní potřeby a přesvědčení," prohlásil Asad.

Použití chemických zbraní, konkrétně nervového plynu sarin, při srpnovém útoku u Damašku "jasně a nezvratně" prokázali inspektoři OSN ve své zprávě předložené v pondělí generálnímu tajemníkovi OSN. Neukázali v ní ale na jeho viníka. Asad označil v rozhovoru s Fox News tuto zprávu inspektorů za "nereálnou a nepravdivou".

"Každý může vyrobit sarin," prohlásil syrský prezident a dodal, že útok u Damašku byl zločinem.

"Takže ne, my jsme ho nespáchali. Jedním slovem, nepoužili jsme žádné chemické zbraně v Ghútě (damašské předměstí)," prohlásil Asad.

Západní státy, především Francie, Velká Británie a USA, na základě předloženého důkazního materiálu považují za "nezpochybnitelného" pachatele srpnového chemického útoku vládu v Damašku. Rusko naproti tomu podporuje stanovisko syrské vlády a označuje útok za provokaci ze strany povstalců.

Rada bezpečnosti OSN v současnosti připravuje rezoluci požadující od Damašku likvidaci jeho chemického arzenálu. Zástupci pěti stálých členů Rady se ve středu už podruhé sešli k projednání návrhu rezoluce předloženého západními státy.

Snaží se nalézt kompromis mezi požadavkem Západu, aby rezoluce obsahovala hrozbu silou, pokud by se jí Damašek nepodřídil, a v tomto bodě kategoricky odmítavým stanoviskem Moskvy. Pokud by se podařilo pětici stálých členů Rady bezpečnosti dospět ke kompromisnímu řešení, mohla by Rada o dokumentu hlasovat o víkendu, uvedla agentura Reuters.

Související