Počet obětí záplav, které od soboty sužují Mexiko po dvou tropických bouřích, vzrostl na 80 osob, sdělily mexické ministerstvo vnitra a civilní obrana. Desítky lidí jsou stále pohřešovány a některé lokality jsou zcela odříznuty od světa. Škody jdou do miliard, informovaly zpravodajské agentury.

Tropická bouře Manuel, která spolu s další bouří Ingrid trápí Mexiko od neděle, navíc zesílila nad mořem na hurikán, jehož severní okraj se blíží tichomořskému pobřeží Mexika, oznámilo americké národní středisko pro hurikány, podle nějž dosahují větry v oku hurikánu rychlosti 115 kilometrů v hodině.

Manuel se podle odborníků nachází zhruba 30 kilometrů jihovýchodně od západomexického města Altata a postupuje k severu rychlostí sedmi kilometrů v hodině.

Středisko vydalo varování pro oblast od města La Cruz po Topolobampo a upozornilo, že hurikán může při přibližování k pevnině ještě zesílit.

Při středečním sesuvu půdy v odlehlé horské obci La Pintada ve státě Guerrero zahynulo 18 lidí, řekl v televizi Milenio Televisión starosta Ediberto Tabárez. Dalších 58 obyvatel této obce se pohřešuje, potvrdil mexický ministr vnitra Miguel Angel Osorio.

Záchranné týmy podle něj evakuovaly z La Pintady už 344 lidí, mnoho z nich zraněných. Dnes má být vrtulníky přepraveno z místa do bezpečí dalších 45 osob, uvedla agentura AP.

Letecké záběry z místa vypovídají o velkém sesuvu, který zasáhl mnoho domů. Podle Osoria hrozí v La Pintadě další sesuvy.

Živly sužují západní a východní oblast země od víkendu. Řeky se vylily z břehů, voda podemlela domy a mosty, řada silnic je nesjízdných.

Mexiko postihly v neděli a v pondělí dvě silné tropické bouře Ingrid a Manuel, které zasáhly zemi najednou na východním i západním pobřeží. Bouře Manuel, která vyvolala rozsáhlé záplavy v Acapulku a okolí, postihla i tisíce turistů, kteří se v úterý snažili ve zmatku dostat z tohoto přímořského letoviska.

Záplavy narušily dodávky potravin, takže hotely začaly vydávat stravu na příděl. Ve městě se 750 tisíci obyvateli zůstalo asi 40 tisíc turistů, protože živly zablokovaly hlavní silnice z Acapulka a hlavní tunel do města byl zavalen bahnem. Podle odhadu místních úřadů potrvá zprůjezdnění silnic ještě nejméně jeden den.

Související